A paracetamol és az acetilszalicilsav összehasonlítása

Migrén

Hatékony antipiretikus szer kiválasztásakor felmerülhet a kérdés, hogy jobb a paracetamol vagy az acetilszalicilsav (ASA). Mindkét gyógyszert az influenza és az akut légúti vírusfertőzések tüneteire használják: láz és hidegrázás, fájdalom szindróma, beleértve az ízületi fájdalmat és fejfájást. De ezek a gyógyszerek különböző hatóanyagokkal, a testre gyakorolt ​​hatásmechanizmusokkal és a kinevezés ellenjavallataival rendelkeznek.

A paracetamol és az acetilszalicilsav jellemzői

Az acetilszalicilsavnak a szervezetre gyakorolt ​​hatása dózisfüggő, azaz a napi dózistól függően a gyógyszer farmakodinamikája változik. A szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére kis dózisban (30-325 mg) kapnak ASA-t, amelyet a véralvadás növekedése okozhat. Ebben az adagolásban az ASA gátolja a tromboxánok szintézisét, amely fokozza a vérlemezke aggregációt és kifejezett vasokonstrikciót vált ki.

A fájdalom enyhítésére és a testhőmérséklet csökkentésére a láz során az átlagos ASA-dózist (1500-2000 mg naponta) kell alkalmazni. A gyógyszer nagy adagjai (4-6 g) kifejezett gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, mivel az ASA visszafordíthatatlanul inaktiválja a ciklooxigenáz (COX) enzimeket, gátolva a prosztaglandinok és az interleukinek szintézisét.

A 4 g-ot meghaladó dózisok esetén fokozódik az ASA urikurikus hatása, és a gyógyszer kis és közepes dózisokban történő felírásakor a húgysav kiválasztása csökken.

A paracetamol (acetaminofen), amely para-aminofenol származéka, hatása a ciklooxigenáz enzimek blokkolásán és a prosztaglandinok szintézisének gátlásán alapul. A gyógyszer csak a központi idegrendszert érinti. Ugyanakkor a celluláris peroxidázok semlegesítik a gyógyszer COX-ra gyakorolt ​​hatását, ezáltal gyengítik gyulladásgátló tulajdonságait. Mivel a perifériás szövetekben a prosztaglandinok képződése nem csökken, a gyomor- és nyombélfekélyek kockázata nem áll fenn.

Felnőtt páciens fejfájásainak kezelésére ezeket a gyógyszereket egyidejűleg lehet felírni, mivel ezek a Citramone (paracetamol + ASA + koffein) és más kombinált fájdalomcsillapítók részei.

Gyógyszerek összehasonlítása

Mindkét gyógyszer nem narkotikus fájdalomcsillapítók, és a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID) gyógyszercsoportjába tartoznak. Ugyanakkor eltérő gyulladáscsökkentő hatásuk van: a paracetamol - gyenge és az ASA - kifejezett.

hasonlóság

A gyógyszerek egyaránt lázcsillapító hatásúak. Ezeket a nem szteroid gyulladáscsökkentőket széles körben alkalmazzák a láz leállítására szolgáló klinikai gyakorlatban, és a gyógyszertárakban kapható készítmények nélkül kaphatók.

Mi a különbség

Az ASK a leghatékonyabb mérsékelt szomatikus fájdalmak és a reumás fájdalom szindróma esetében. Annak ellenére, hogy a szervezetre kifejezett lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatások jelentkeznek, az ASA-t nem használják gyermekgyógyászatban, mivel a vírusfertőzésben szenvedő gyermekeknél (Reye-szindróma) fennáll az akut májelégtelenség nagy kockázata. Nem használhatja a gyógyszert a gyomor- és nyombélhártya nyálkahártyáján, valamint a belső vérzés magas kockázatában.

A paracetamol elsősorban a központi idegrendszerre hat, és szimulálja a fájdalomközpontok munkáját és a termoregulációt. Ezért a gyógyszer általános fájdalomcsillapító és lázcsillapító szerként hat. A gyenge perifériás gyulladáscsökkentő aktivitás csak a peroxidvegyületek alacsony mennyisége esetén jelentkezhet szövetekben (osteoarthritis, akut lágyszöveti sérülés), de nem reumatikus betegségek esetén.

A paracetamolt biztonságos NSAID-nek tekintik. Az acetilszalicilsavtól eltérően nem okozza a Reye-szindróma kialakulását, nem rendelkezik gastrotoxicitással, és nem befolyásolja a vérlemezke-aggregációt. Ezért a paracetamolt az acetilszalicilsav és más nem szteroid gyulladáscsökkentők ellenjavallata esetén ajánljuk:

  • bronchiás asztmában szenvedő betegek;
  • olyan betegek, akiknél előfordult fekély;
  • vírusos fertőzésekkel küzdő gyermekek.

Az ASA-val ellentétben a paracetamol a gyermekgyógyászatban és a terhes és szoptató nők kezelésére használt gyógyszerek része.

Mi olcsóbb

A kábítószer-árak nagyban függnek a gyártóktól és az adagolási formáktól. Ha figyelembe vesszük ezeknek a gyógyszereknek a tabletta formáját a leggazdaságosabb árkategóriában, akkor ugyanazok: a Paracetamol és az ASA ára 500 mg-os adagban, 10 tablettát tartalmazó papírban vagy buborékfóliában csomagolva 3-5 rubel.

Ami jobb - Paracetamol vagy acetilszalicilsav

A gyógyszer kiválasztása számos tényezőtől függ:

  • a betegség jellege (az ASK-fertőzés ellenjavallt);
  • a beteg életkora (Paracetamol a gyermek számára előírt);
  • a terápia céljai (a testhőmérséklet vagy vérrögképződés csökkentése, fájdalomcsillapítás vagy gyulladás).

A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ASA-t alkalmaznak, amely kis adagokban csökkenti az aggregációt, a vérlemezkék adhézióját és a trombuszképződést az A2-tromboxán szintézisének gátlásával. A paracetamol nem rendelkezik ilyen tulajdonságokkal.

A fájdalomcsillapítók használata során figyelembe kell venni a fájdalom jellegét. A reumatikus fájdalmak és a perifériás szövetkárosodás esetén a paracetamol nem hatékony, mivel hatása a központi idegrendszerre korlátozódik. Ilyen esetekben jobb az ASC használata.

Ha szükség van a gyulladásos folyamat enyhítésére, az ASA használata kifejezettebb hatást fejt ki.

Hőmérsékleten

Lázcsillapító szerként mindkét gyógyszer elég hatásos, de az acetilszalicilsav hatása a Paracetamol szedésének hatására korábban jelentkezik. Ha a piretikus hőmérsékletet vírusfertőzés okozza, a paracetamolt a máj mellékhatásainak kiküszöbölésére alkalmazzák. Ahhoz, hogy csökkentse a magas hőmérsékletet a megfázás alatt álló gyermekeknél, a paracetamolt tartalmazó gyógyszereket (az adagot az orvos figyelembe kell venni) figyelembe kell venni.

Lehet helyettesíteni a paracetamolt acetilszalicilsavval

Paracetamolt írnak fel a láz lázcsökkentés érdekében. Ha gyorsabb eredményre van szükség, az ASK-val való helyettesítése ajánlott. A vírusfertőzés okozta hipotermia miatt a szalicilátok nem alkalmazhatók: akut májelégtelenséget okozhatnak.

Mint fájdalomcsillapító, a paracetamol hatékonyan fejfájás, fogfájás, migrén vagy neuralgia kezelésére alkalmas. A reumás fájdalmakkal és a perifériás szövetek sérüléseivel járó fájdalom enyhítésére jobb ASA-t használni. Ne feledje, hogy a rheumatoid arthritisben ezek a gyógyszerek csak a betegség tüneteit befolyásolják. Nem tudják megállítani a folyamat fejlődését, remissziót és az ízületek deformálódását megakadályozni. Mind a paracetamol, mind a szalicilátok csak enyhíthetik a beteg állapotát.

A paracetamol bevitel nem segít, ha el kell távolítania a gyulladást. A szalicilátok alkalmazása ebben az esetben hatékonyabb.

A paracetamol elutasításának fő oka a hepatotoxicitás. Kockázati tényezőkben szenvedő betegeknél (például hosszan tartó kezelés után máj enzim indukáló gyógyszerekkel, HIV-fertőzéssel vagy hosszú éhség után) a ≥ 5 g paracetamol alkalmazása májkárosodást okozhat.

A paracetamolt ASA-val helyettesítve figyelembe kell venni, hogy a szalicilátok sok szigorú ellenjavallattal rendelkeznek, például:

  • vérzéses diathesis;
  • gipoprotrombinemii;
  • rétegződő aorta aneurizma;
  • erózió vagy fekélyek a gyomor-bél traktusban az akut fázisban;
  • vérzés az emésztőrendszerben;
  • „Aspirin-triád”: a szalicilátok, az orrpolipok és a bronchiás asztma intoleranciája;
  • allergiás ASA-ra (urticaria, rhinitis);
  • hemofília;
  • portál magas vérnyomás;
  • K-vitamin-hiány;
  • máj-, vese- vagy szívelégtelenség;
  • glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiánya;
  • Reye-szindróma;
  • gyermekek kora (legfeljebb 15 év);
  • I. és III. Terhességi trimeszterek;
  • szoptatási időszak;
  • túlérzékenység ASK-ra.

A paracetamol nem alkalmazható, ha egy személy alkoholizmusban szenved. Alkoholos májkárosodásban szenvedő betegeknél a gyógyszer hepatotoxikus hatásának kockázata nő. Ebben az esetben más nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel, köztük a szalicilátokkal történő kezelés javasolt.

A gyógyszerek cseréjekor figyelembe kell venni a többi bevont gyógyszert. A mellékhatások és a társbetegségek szövődményeinek csökkentése érdekében az ilyen döntés meghozatala előtt orvoshoz kell fordulni.

Vélemények

orvosok

Karpov R., urológus: "A paracetamol hatékony mellékhatásgátló szer, minimális mellékhatásokkal. Emellett fájdalomcsillapító hatású is. Paracetamol gyermekgyógyászatban alkalmazandó, és terhesség alatti betegek számára van előírva. nem támogatom a szalicilátok lázcsillapító vagy fájdalomcsillapító szerként történő kinevezését, mert fennáll a gyomor-bél traktus falainak vagy belső vérzésének károsodásának veszélye. "

Popova I. flebológus: „Mindkét gyógyszer a lázcsillapító csoportból jól csökkenti a lázcsillapító hőmérsékletet a lázas szindrómákban, anélkül, hogy befolyásolná a normális testhőmérsékletet. A paracetamol előnyösebb az ASA-hoz képest. Alkalmas minden korcsoportban. a gyermekgyógyászatban szuszpenziókat és végbél-kúpokat használnak. Személyes gyakorlatban nem tapasztaltam a mellékhatásokat a Paracetamol szedése után, és gyakran találkozom ellenjavallatokkal az ASA bevételéhez. Elvtárs a gyógyszertárakban. "

A betegek közül

Olga, 38, Kazan: „Nem veszek sem ASA-t, sem aszpirint, mert gasztritiszben szenvedek. Az elsősegélycsomagban paracetamolt vásárolok, mert teszteltem a hatékonyságát és biztonságát a gyakorlatban. Lázcsökkentő gyógyszert csak 39 ° C-on tartok. legfeljebb 10 perccel a tabletta bevétele után, a hatás hosszú ideig tart, az én esetemben kb. 5 óra. Az egyetlen kellemetlenség a túlzott izzadás, ami a hőmérséklet csökkenésével jár. "

Mi a jobb aszpirin vagy paracetamol vagy acetilszalicilsav a megfázás és láz esetén?

A magas hőmérséklet a szervezet természetes reakciója bizonyos kóros folyamatok kialakulásában. Leggyakrabban a hőmérséklet a baktériumok, vírusok és protozoonok agressziójával emelkedik. Ezen túlmenően, a fizikai hatások a testre, mint például az égés, fagyás stb. Okozhatják ezt a jelenséget, a hőmérséklet-indikátorok növekedése pedig agresszív organizmusok pusztulásához vezet, de néha a hőmérséklet különösen erősen nő. Ebben az esetben a lázcsillapító szerek megmentésre kerülnek. Beszéljünk ezen az oldalon: "Népszerűen az egészségről", hogy mi a jobb a hideg és a hőmérséklet szempontjából?

Mi a jobb aszpirin vagy paracetamol megfázás és láz esetén?

Mind az aszpirin, mind a paracetamol segít enyhíteni a fájdalmat és csökkenti a láz. Ugyanakkor testünk különböző részein tevékenykednek, további előnyökkel. Az aszpirin csökkentheti a gyulladásos folyamatok súlyosságát és csökkentheti a véralvadást, a paracetamol nem rendelkezik ilyen tulajdonságokkal. Meglehetősen nehéz választani, hogy melyik gyógyszer hatékonyabb lesz: a beteg egyéni jellemzőire és egészére kell összpontosítania.

Mind az aszpirint, mind a paracetamolt bármely gyógyszertárban kapható recept nélkül. Megvitathatja a gyógyszerek alkalmazhatóságának lehetőségét orvosával.

A paracetamol természeténél fogva prosztaglandin inhibitor, korlátozza a szervezet ciklooxigenáz szintézisét, amelyet fájdalomjelek küldésére használ. Az aszpirin szintén a prosztaglandin-inhibitorok közé tartozik, azonban néhány más anyagra, nevezetesen a tromboxánokra is hatással van.

Mind az aszpirin, mind a paracetamol elég hatékonyan kiküszöböli a fájdalmat (fájdalom és fejfájás a megfázás során), segít csökkenteni a hőmérsékletet és javítja a beteg általános állapotát.

Az orvosok azt mondják, hogy az aszpirin súlyosabb hatást gyakorol az emésztőrendszerre, mint a Paracetamol, ezért a gastrointestinalis traktus szerveinek működésében problémákat szenvedő betegeknek előnyben kell részesíteniük a második gyógyszert. Az aszpirin lehetséges mellékhatásainak nagy része az emésztőrendszerben a vérzés lehetőségével jár.

Mindkét összehasonlított gyógyszer elméletileg károsíthatja a májat, a gyakorlatban ez a helyzet nagy mennyiségben fogyasztva lehetséges. Ha betartja az ajánlott adagot és figyelte az ilyen gyógyszerek bevételét, akkor nem árt a májnak. Abban az esetben, ha bármelyik ilyen gyógyszer túladagolása véletlenül bekövetkezett, orvoshoz kell fordulni.

Mindkét összehasonlítható gyógyszer egyéni intolerancia reakciót okozhat. Előre megjósolni, hogy előfordulása nem lehetséges. Azonban az Aspirin alkalmazásából származó különböző mellékhatások gyakorisága gyakrabban fordul elő, mint a Paracetamol alkalmazása.

Ha az Aspirin és a Paracetamol csak a testhőmérséklet csökkentésére szolgál, akkor mindkettő elég hatékony. Az Aspirin azonban gyorsabb hatást fejt ki. És a Paracetamol a legbiztonságosabb gyógyszer a hőmérséklet csökkentésére az orvosok számára a világ minden táján.

Érdemes megjegyezni, hogy az aszpirin és más készítmények, amelyeknek összetétele van, ugyanazokat a májsejteket befolyásolhatják, mint a vírusokat, amelyek a közönséges hideget okozzák. Emiatt fennáll annak a lehetősége, hogy a máj agresszív hatások kombinációjában szenved. Ebben az esetben Reye szindróma alakulhat ki, és ez a patológia az Aspirin egyik legveszélyesebb szövődménye. Ezért ez a gyógyszer nem ajánlott gyermekkorban történő alkalmazásra, és nem szabad vírusos betegségek kezelésére használni.
A felnőtt betegek biztonságosan használhatják az Aspirint, ha szükség van a hőmérséklet csökkentésére a bakteriális fertőző léziók során.

Érdemes megjegyezni, hogy a paracetamol, az aszpirinnel ellentétben, gyakorlatilag nincs ellenjavallata. Nem alkalmazható a gyógyszerrel (allergiával), máj- és veseelégtelenséggel szembeni túlérzékenység esetén. Ezzel egyidejűleg engedélyezhető, hogy ilyen gyógyszert használjanak gyermekcipők (terhes), terhes és szoptató nők kezelésére.

Az aszpirint nem használják a gyomor-bél traktus egyéni intoleranciájára, eróziós és fekélyes elváltozásaira, a vérzéses diathesisre, a bronchialis asztma néhány fajtájára. Ez a gyógyszer 15 évesnél fiatalabb, terhes és szoptató nőknél teljesen ellenjavallt.

Így a paracetamol biztonságosabb gyógyszer, mint az Aspirin. Azonban a felnőtt betegek jól használhatják az Aspirint a fertőző és gyulladásos betegségek kezelésében a hőmérséklet csökkentése érdekében. Mérsékelt adagolás esetén ez a gyógyszer elég hatékony lesz. A paracetamol természetesen a gyermekek, terhes és szoptató nők kezelésében választott gyógyszerré válik.

Mi a jobb a paracetamol vagy az acetilszalicilsav?

Valójában az acetilszalicilsav az aszpirin fő összetevője. Ez a hatóanyag neve, amely befolyásolja a testet, csökkenti a hőmérsékletet és megszünteti a fájdalmat. Ezért arra lehet következtetni, hogy az aszpirin és az acetilszalicilsav egy és ugyanaz. És egy gyógyszertárban megvásárolhatja a gyógyszert ezen a néven. A hőmérséklet és a hideg illeszkedés.

Melyik a jobb: Paracetamol vagy Aspirin?

Az Analgin és a Paracetamol (acetaminofen) a legnépszerűbb gyulladásgátló és antipiretikus szerek. Ezért sokan érdeklik, hogy mi a jobb, ha az Aspirint vagy a Paracetamolt a testhőmérséklet normalizálására és a gyulladás tüneteinek leküzdésére használjuk.

E két gyógyszer mindegyikének előnyei és hátrányai vannak, így az egyikükkel történő kezelés megkezdése előtt gondosan mérlegelje az előnyeit és hátrányait. Gyulladáscsökkentő gyógyszerek használata esetén is nagyon fontos a megfelelő adagolás megfigyelése, és szigorúan be kell tartani a befogadás szabályait.

Hogyan hatnak a gyógyszerek a testre

Az acetaminofen és az acetilszalicilsav a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek legrégebbi és legelterjedtebb képviselői. A hatásmechanizmusa a gyulladásos mediátorok gátlása, azonban a paracetamol elsősorban a központi idegrendszer szintjén működik, és az aszpirin a gyulladásos fókuszban lokális. A paracetamol és az aszpirin csökkenti a testhőmérsékletet, de ezeknek a gyógyszereknek más hatásai eltérőek.

A paracetamol gyulladáscsökkentő hatása, az Ibuprofen vagy az Aspirin ellentétben, meglehetősen alacsonynak tekinthető, ezért a súlyos gyulladásos folyamatok kezeléséhez ez a gyógyszer önmagában nem elég. Leggyakrabban a megfázás elleni hányásnak tekintik, mivel gyorsan és megbízhatóan csökkenti a magas hőmérsékletet. Ezért a hipertermia esetében biztonságosabb a Paracetamol szedése, mivel kevesebb ellenjavallattal és mellékhatással rendelkezik.

Az acetilszalicilsav a gyulladásgátló hatásban szignifikánsan jobb, mint az acetaminofén.

A hatóanyag közvetlenül a gyulladás fókuszában hat, ami jó terápiás hatást okoz. Ez a gyógyszer azonban toxikusabb és sok mellékhatással és ellenjavallattal rendelkezik. Bizonyos esetekben az aszpirin jobban megrázza a hőmérsékletet, de nagyon óvatosan kell alkalmazni.

A paracetamol jellemzői

Ennek a gyógyszernek a meghatározása a láz a fertőző és gyulladásos betegségekben. A különbség a paracetamol és az aszpirin között az, hogy az acetaminofen sokkal biztonságosabb. Előnyei közé tartozik továbbá:

  • a vérrendszerre és az anyagcserére gyakorolt ​​hatás hiánya;
  • nincs káros hatása az emésztőrendszerre;
  • a korai életkor használatának lehetősége (a 3 hónaposnál fiatalabb gyermeket kizárólag orvos írja fel);
  • ritka mellékhatások;
  • kombinálható más gyógyszerekkel (Analgin, Papaverin).
Jelentős hátránya az alacsony gyulladáscsökkentő aktivitás, így a gyógyszer néha nem segít a betegség tüneteinek megszüntetésében. Ilyen esetekben döntse el a Paracetamolt vagy az Aspirint, figyelembe kell vennie a beteg állapotát, életkorát és az ellenjavallatok jelenlétét.

Az aszpirin jellemzői

A paracetamol az aszpirin fő különbsége az acetilszalicilsavban fellépő számos mellékhatás:

  • növeli a gyomor- és nyombélfekélyek kockázatát;
  • vérhígító tulajdonságokkal rendelkezik, ami vérzéshez vezethet;
  • túladagolás súlyos toxikus máj- és vesekárosodást okoz;
  • a hosszú távú használat anaemiához vezethet.
A gyógyszert felnőttek használhatják, akik egyértelmű orvosi indikációkkal rendelkeznek. Szükséges figyelembe venni a gyógyszer bevételének minden kockázatát, és meghatározni, hogy mi a hatékonyabb a páciens számára - Paracetamol vagy acetilszalicilsav. A kezelést orvos felügyelete alatt kell végezni.

A cikk ellenőrzött
Anna Moschovis családi orvos.

Hibát talált? Válassza ki, majd nyomja meg a Ctrl + Enter billentyűt

Az acetilszalicilsav vagy a paracetamol jobb

Mi a jobb a megfázásnál: paracetamol vagy acetilszalicilsav?

A paracetamol veszélyes
Egészen a közelmúltig egy ilyen gyógyszert, mint a paracetamolt, teljesen ártalmatlannak tartották. Még mindig aktívan reklámozzuk a paracetamolt tartalmazó legbiztonságosabb és leghatékonyabb gyógyszereket. Biztos azonban azt mondani, hogy az ilyen reklám nem nagyon helyes. Galina Kholmogorova, a Preventív Orvostudományi Kutatóintézet vezető kutatója elmondta: „A tanévem óta az egyik mondat a professzorunk emlékezetében ütött meg, aki a klinikai farmakológia előadásában elmondta:„ Nyugaton a paracetamol nagyon népszerű, de nem ajánlom, hogy a gyakorlatban használd mert ez a gyógyszer nagyon szűk "terápiás ablakot" tartalmaz. Elpusztítja a májsejteket, és a túladagolás során a vörösvérsejtek feloldódnak az érrendszerben, és a túladagolás nagyon könnyű. Hadd magyarázzam el, mi a „terápiás ablak”: ez a különbség egy gyógyszer terápiás és toxikus dózisa között.

A gyógyszerek jellemzői

A paracetamolt és az acetilszalicilsavat (ASA) hatékony fájdalomcsillapítóknak, gyulladáscsökkentő és lázcsillapító szereknek tekintik. A gyógyszereknek előnyei és hátrányai is vannak, különálló ellenjavallatokkal rendelkeznek, az azonos betegség hatásmechanizmusában különböznek. Ezért a két gyógyszer közül választva meg kell ismernie mindegyikük jellemzőit.

paracetamol

Nem-kábítószer A paracetamol fájdalomcsillapítókhoz és lázcsillapító szerekhez tartozik, és nyugati országokban acetaminofénnek (a kémiai összetétel csökkenéséből - para-acetilaminofenol). A beadás fő indikációi a fertőzések és gyulladások lázas megnyilvánulása.

Az eszköz:

  • nem sérti az anyagcsere folyamatokat és az emésztő szerveket;
  • alacsony toxicitású;
  • biztonságos a gyermekek számára.

Hosszú ideig tartó használata esetén a gyógyszer a következő mellékhatásokat okozhatja:

  • változások a keringési rendszer működésében;
  • mérgező vesekárosodás;
  • a máj megzavarása;

A vese- és májbetegség kockázata az alkohollal nő.

Acetilszalicilsav

Az ASA (acetilszalicilsav) a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságokon kívül gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Az acetilszalicil-sav hatóanyaga lokálisan a gyulladás középpontjába irányul, ami jó terápiás eredményt ad.

  • felgyorsítja a hőmérsékletet;
  • megállítja a gyulladást;
  • megakadályozza a vérrögök kialakulását;
  • hasznos reuma, ischaemia, endokarditis;
  • vaszkuláris műtét után.

Az ASA mellékhatásai és ellenjavallatai:

  • a gyógyszer mérgező;
  • nagymértékben hígítja a vért;
  • növeli a gyomor-bélrendszeri fekélyek kockázatát;
  • túladagolás káros hatással lehet a vesére és a májra;
  • Az aszpirint óvatosan írják elő gyermekekre, és nem ajánlott terhesség alatt.

Mi a különbség

Kevés, de jelentős különbség van az ASK és a Paracetamol között:

  • A paracetamol biztonságosabb minden indikáció esetében;
  • Az aszpirin gyorsabban eltávolítja a lázot, és hosszabb ideig tartja a hatást;
  • Az ASA-t a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelemben használják (a vérhígítás tulajdonsága miatt);
  • A paracetamol gyulladáscsökkentő aktivitása alacsony, és nem szünteti meg a tüneteket;
  • Az aszpirin hatékonyabb hatást gyakorol a prosztaglandinok (gyógyító, gyulladáscsökkentő szerek) előállítására az egész testben, és a paracetamol csak az agyat érinti (ezért megszünteti a hőt és a fájdalmat, de nem enyhíti a gyulladást);
  • Az ASK egy nagyobb allergén.

Mikor lehet szedni a paracetamolt és az acetilszalicilsavat

Mindkét gyógyszer hatásmechanizmusa a fájdalmat, láz és gyulladást okozó mediátorok gátlása, csak a központi idegrendszer szintjén a paracetamol, és az aszpirin önmagára hat. Ezért néha lehetővé teszik az alapok kinevezését. A paracetamol és az aszpirin kombinált adagjai a Citramon tablettákba tartoznak.

Ez a gyógyszer 3 hatóanyagot tartalmaz:

Bár ezek a fájdalomcsillapítók eladás nélkül kerülnek értékesítésre, jobb, ha nem veszi magával a gyógyszereket. Ezek kombinációja súlyos szövődményeket okozhat. Emellett a gyógyszer használata előtt meg kell vizsgálni az utasításokat, ahol az indikáció és az adagolás előírt.

Mikor és miért jobb, ha nem egyesítjük

Ezeknek a gyógyszereknek a kombinációja gyakrabban nincs értelme, mivel hasonló hatásuk van, és nem fokozzák egymást.

Az egyidejű használat csak a test kettős terhelését eredményezi.

A gyógyszereket nem ajánlott összekeverni:

  • nyálkahártya-betegségek;
  • gyomor-bélrendszeri problémák;
  • rossz véralvadás;
  • máj- és vesebetegség.

Az orvosok véleménye a paracetamol és az acetilszalicilsav kombinációjáról

Az orvosok nem egyhangúak a fájdalomcsillapítók közös használatáról és az egyes gyógyszerekről külön-külön. A gyógyszerek általában általános indikációval rendelkeznek (megszabadulnak a láztól, enyhítik a fejfájást, enyhítik a közönséges hideg és az influenza okozta állapotokat). De, figyelembe véve a gyermekorvosok véleményét, a terápiában előnyösebb a paracetamol, mivel az acetilszalicilsav a Reye-szindróma kockázata (4-12 éves gyermekeknél jelentkezik).

Más orvosok azt mondják, hogy ma a paracetamol nem kap felismerést arról, hogy tilos eladni, még vénykötelesen is. A farmakológia professzora, az Erlangen-Nurnberg (Németország) egyetem, Cai Brune úgy véli, hogy még a 4 g-os acetomonofen napi aránya is súlyos károsodást okozhat a májban, és kettős feleslege veszélyes az akut májelégtelenség kialakulásában.

Az aszpirin kinevezése ugyanazon tudós véleménye szerint csak kardiovaszkuláris problémákkal küzdő betegeknél lehetséges, de nem fájdalomcsillapítóként. Végül is, a kábítószer érzéstelenítő hatása csak néhány órát tart, és a vér hígítása - néhány nap. Ennek eredményeként mindig nagyobb, indokolatlan vérzési kockázat áll fenn.

Betegvélemények

Irina, 32, nikkel

Nekem tetszett az Aspirin. Nem tudtam, hogy a gyermekek ellenjavallt. Köszönöm a megvilágosítást.

Anna, 40 éves, Ufa

A Citramone összetétele más volt. Most Citramon-P-nek hívják. Paracetamollal.

Elena, 53 éves, Moszkva

Minden reggel aszpirint szedek. Segít nekem, hogy a hajókat rendben tartsam. De először hallom, hogy a fogfájás ilyen eszközökkel megszűnik.

Paracetamol alkalmazása a légúti vírusos betegségekben

A paracetamol előnyösebb, ha súlyos hipertermia esetén (38-ból és annál magasabb) febrifugát alkalmazunk, mivel a nem szteroid gyulladáscsökkentő csoportból származó farmakológiai szerek más képviselői között kifejezetten antipiretikus tulajdonságai kifejeződnek. Ha a hőmérsékletet szükségszerűen megfelelő értékre kell csökkenteni, ami nem veszélyezteti a beteg életét, a paracetamol segíteni fog a legjobban a mentő megérkezése előtt.

A modern farmakológiai piacon való megjelenés formái:

  • Tabletták, csomagolva 6 vagy 10 darab buborékfóliában 500 mg vagy 300 mg dózisban (gyermekdózis), karton csomagolásban csomagolva
  • 2,5% szirup 50 ml-es gyermekek számára
  • 2,5% -os szuszpenzió 100 ml-es csomagolásonként
  • A rektális kúpok szisztémás hatásúak, de kevésbé hajlamosak a gyomor-bél traktusra irritálni, terápiás hatásukat sokkal gyorsabban mutatják a szisztémás keringésbe való gyorsabb behatolás miatt.

Vannak olyan kombinált felszabadulási formák is, amelyek több hatóanyagot, például citramont tartalmaznak. A gyógyszer összetétele a paracetamol acetilszalicilsav és koffein mellett van. Összefoglalva, ezek az összetevők szinergikus hatást mutatnak. Érdekes lesz azt is megtudni, hogy az ilyen gyógyszerekben az anyagok adagolása alacsonyabb, mint a monodrugoknál. A tablettákban a kombinált paracetamol és az aszpirin körülbelül a fele annyi, mint a hagyományos mono-szereké, de ez nem jelenti azt, hogy a szokásosnál többet kell itatni, különben fennáll a túladagolás kockázata, így nem kell kétszeresen meghaladnia a máj terhelését.

Az acetilszalicilsav alkalmazása

A paracetamol és az aszpirin befogadása hasonló jelzésekkel, valamint más módon csökkenti a hőmérsékletet, de még mindig egyértelmű különbségek vannak ezekben a készítményekben. Az acetilszalicilsav fájdalomcsillapító hatású, kifejezettebb, és ezzel egyidejűleg növeli a vérzés kockázatát. Az a tény, hogy az aszpirin egy klasszikus szétválasztó, kis mennyiségben (naponta 150 mg-ig), segít megelőzni a vérlemezkék és a vékony vastag vér tapadását, és napi 300 mg-os adagokban hatékonyan érzéstelenít és csökkenti az akut vírusos betegség megnyilvánulásait. Nagyobb dózisú, körülbelül 500 mg-os aszpirin a rossz hőmérsékletet megrázza, de még ennél is hatékonyabbnak tartják, a paracetamol, mivel sokkal biztonságosabb, bár valamivel alacsonyabb az erő.

Tudom együtt ezeket a gyógyszereket? Együttesen, különösen ugyanazon tsitramona részeként lehet bevenni, de az adagolási rendnek való meg nem felelés mellékhatásokat okozhat a gyomorfájdalom és a véralvadás változásai formájában. Egyébként a paracetamol nem befolyásolja a vér reológiai tulajdonságait, ezért biztonságosabb az ARVI kezelésére. Mi van még más gyógyszereknek a hőmérséklet csökkentésére jelentős mellékhatások nélkül? Az acetilszalicilsav és a paracetamol mellett az ibuprofen és a mefenaminsav antipiretikus tulajdonságokkal rendelkezik.

Mindkét gyógyszer nem gátolja és nem stimulálja a véralvadási rendszert, nincs olyan kifejezett negatív hatása a gyomorra, mint az aszpirin, és nincs ilyen toxikus hatása a májra, mint paracetamol. Bizonyíték van arra, hogy az ibuprofent hosszú szedéssel lehet szedni, mivel az egyik leggyengébb nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer. A mefenaminsav többek között immunmoduláló tulajdonságokkal is rendelkezik, serkenti az interferon termelését.

A magas hőmérséklet a szervezet természetes reakciója bizonyos kóros folyamatok kialakulásában. Leggyakrabban a hőmérséklet a baktériumok, vírusok és protozoonok agressziójával emelkedik. Ezen túlmenően, a fizikai hatások a testre, mint például az égés, fagyás stb. Okozhatják ezt a jelenséget, a hőmérséklet-indikátorok növekedése pedig agresszív organizmusok pusztulásához vezet, de néha a hőmérséklet különösen erősen nő. Ebben az esetben a lázcsillapító szerek megmentésre kerülnek. Beszéljünk ezen az oldalon: "Népszerűen az egészségről", hogy mi a jobb a hideg és a hőmérséklet szempontjából?

Mi a jobb aszpirin vagy paracetamol megfázás és láz esetén?

Mind az aszpirin, mind a paracetamol segít enyhíteni a fájdalmat és csökkenti a láz. Ugyanakkor testünk különböző részein tevékenykednek, további előnyökkel. Az aszpirin csökkentheti a gyulladásos folyamatok súlyosságát és csökkentheti a véralvadást, a paracetamol nem rendelkezik ilyen tulajdonságokkal. Meglehetősen nehéz választani, hogy melyik gyógyszer hatékonyabb lesz: a beteg egyéni jellemzőire és egészére kell összpontosítania.

Mind az aszpirint, mind a paracetamolt bármely gyógyszertárban kapható recept nélkül. Megvitathatja a gyógyszerek alkalmazhatóságának lehetőségét orvosával.

A paracetamol természeténél fogva prosztaglandin inhibitor, korlátozza a szervezet ciklooxigenáz szintézisét, amelyet fájdalomjelek küldésére használ. Az aszpirin szintén a prosztaglandin-inhibitorok közé tartozik, azonban néhány más anyagra, nevezetesen a tromboxánokra is hatással van.

Mind az aszpirin, mind a paracetamol elég hatékonyan kiküszöböli a fájdalmat (fájdalom és fejfájás a megfázás során), segít csökkenteni a hőmérsékletet és javítja a beteg általános állapotát.

Az orvosok azt mondják, hogy az aszpirin súlyosabb hatást gyakorol az emésztőrendszerre, mint a Paracetamol, ezért a gastrointestinalis traktus szerveinek működésében problémákat szenvedő betegeknek előnyben kell részesíteniük a második gyógyszert. Az aszpirin lehetséges mellékhatásainak nagy része az emésztőrendszerben a vérzés lehetőségével jár.

Mindkét összehasonlított gyógyszer elméletileg károsíthatja a májat, a gyakorlatban ez a helyzet nagy mennyiségben fogyasztva lehetséges. Ha betartja az ajánlott adagot és figyelte az ilyen gyógyszerek bevételét, akkor nem árt a májnak. Abban az esetben, ha bármelyik ilyen gyógyszer túladagolása véletlenül bekövetkezett, orvoshoz kell fordulni.

Mindkét összehasonlítható gyógyszer egyéni intolerancia reakciót okozhat. Előre megjósolni, hogy előfordulása nem lehetséges. Azonban az Aspirin alkalmazásából származó különböző mellékhatások gyakorisága gyakrabban fordul elő, mint a Paracetamol alkalmazása.

Ha az Aspirin és a Paracetamol csak a testhőmérséklet csökkentésére szolgál, akkor mindkettő elég hatékony. Az Aspirin azonban gyorsabb hatást fejt ki. És a Paracetamol a legbiztonságosabb gyógyszer a hőmérséklet csökkentésére az orvosok számára a világ minden táján.

Érdemes megjegyezni, hogy az aszpirin és más készítmények, amelyeknek összetétele van, ugyanazokat a májsejteket befolyásolhatják, mint a vírusokat, amelyek a közönséges hideget okozzák. Emiatt fennáll annak a lehetősége, hogy a máj agresszív hatások kombinációjában szenved. Ebben az esetben Reye szindróma alakulhat ki, és ez a patológia az Aspirin egyik legveszélyesebb szövődménye. Ezért ez a gyógyszer nem ajánlott gyermekkorban történő alkalmazásra, és nem szabad vírusos betegségek kezelésére használni.
A felnőtt betegek biztonságosan használhatják az Aspirint, ha szükség van a hőmérséklet csökkentésére a bakteriális fertőző léziók során.

Érdemes megjegyezni, hogy a paracetamol, az aszpirinnel ellentétben, gyakorlatilag nincs ellenjavallata. Nem alkalmazható a gyógyszerrel (allergiával), máj- és veseelégtelenséggel szembeni túlérzékenység esetén. Ezzel egyidejűleg engedélyezhető, hogy ilyen gyógyszert használjanak gyermekcipők (terhes), terhes és szoptató nők kezelésére.

Az aszpirint nem használják a gyomor-bél traktus egyéni intoleranciájára, eróziós és fekélyes elváltozásaira, a vérzéses diathesisre, a bronchialis asztma néhány fajtájára. Ez a gyógyszer 15 évesnél fiatalabb, terhes és szoptató nőknél teljesen ellenjavallt.

Így a paracetamol biztonságosabb gyógyszer, mint az Aspirin. Azonban a felnőtt betegek jól használhatják az Aspirint a fertőző és gyulladásos betegségek kezelésében a hőmérséklet csökkentése érdekében. Mérsékelt adagolás esetén ez a gyógyszer elég hatékony lesz. A paracetamol természetesen a gyermekek, terhes és szoptató nők kezelésében választott gyógyszerré válik.

Mi a jobb a paracetamol vagy az acetilszalicilsav?

Valójában az acetilszalicilsav az aszpirin fő összetevője. Ez a hatóanyag neve, amely befolyásolja a testet, csökkenti a hőmérsékletet és megszünteti a fájdalmat. Ezért arra lehet következtetni, hogy az aszpirin és az acetilszalicilsav egy és ugyanaz. És egy gyógyszertárban megvásárolhatja a gyógyszert ezen a néven. A hőmérséklet és a hideg illeszkedés.

Catherine, www.rasteniya-lecarstvennie.ru
Google

Az aszpirin jellemzői

Ennek a gyógyszernek az összetétele acetilszalicilsav, a segédanyagok szerepe a mikrokristályos cellulóz és a kukoricakeményítő.

A gyógyszer a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereknek a szalicilsavból származó farmakológiai csoportjába tartozik.

A legtöbb esetben az eszközt erős gyulladásgátló hatású eszközként írják elő. Az aszpirin gyakran gyulladáscsökkentő, antikoaguláns és trombocita gátló szerként működik.

A gyógyszer bevétele után gyorsan felszívódik a gyomor-bélrendszerben, és egy egyszerű metabolit-szalicilsavvá alakul át.

A gyógyszer használatának főbb indikációi:

  • akut és krónikus gyulladásos betegségek;
  • fejfájás;
  • fogfájás;
  • algomenorrhea;
  • rheumatoid arthritis és arthrosis;
  • osteoarthritis;
  • ankylozáló spondylitis;
  • vaszkuláris trombózis;
  • akut légúti vírusos betegségek;
  • izom- és ízületi fájdalom.

Az aszpirint gyakran a vér hatékony elválasztásának eszközeként írják elő, ezért elengedhetetlen a trombózis és az ateroszklerózis megelőzéséhez.

Nem kívánatos a gyógyszer bevétele, ha a páciensnek súlyos veseelégtelensége van, a hörgő asztma, a cukorbetegség, a gyomor-bélrendszeri betegségek, a terhesség.

A gyógyszer mellékhatásai a gyomorfekély kialakulásának kockázata.

Hogyan működik a Paracetamol

A gyógyszer hatóanyaga ugyanaz a paracetamol (Paracetamol) anyag. Az anilidok farmakológiai csoportjába tartozik. Az eszköz népszerű fájdalomcsillapító és lázcsillapító. A széles körben elterjedt lázcsillapító szereket kezeli. A gyomor-bél traktusban, főleg a vékonybélben felszívódik a vérbe. A paracetamolmaradékok kivonását a máj végzi. A források felhasználásának főbb jelzései:

  • fejfájás;
  • fogfájás;
  • migrén;
  • neuralgia;
  • láz, megfázás.

Bebizonyosodott, hogy ez az eszköz nem befolyásolja hátrányosan a keringési rendszert és az anyagcserét, nem károsítja még az emésztőrendszer hosszantartó használatát is.

Ellenjavallatok a Paracetamol kinevezésére - a gyógyszerrel szembeni túlérzékenység és a krónikus alkoholizmus.

Az aszpirin és a paracetamol összehasonlítása

Mindkét gyógyszer hasonló farmakológiai tulajdonságokkal rendelkezik, de ez nem ugyanaz.

hasonlóság

Mind az egyik, mind a másik gyógyszer jó gyulladáscsökkentő és lázcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik. A két eszköz használatára vonatkozó jelzések közel azonosak.

Mi a különbség

A gyógyszerek nemcsak a kémiai összetételben, hanem a hatásmechanizmusban is különböznek. Az acetilszalicilsav elsősorban a gyulladás helyi fókuszában működik, és a paracetamolnak fájdalomcsillapító hatása van a központi idegrendszeren keresztül.

Az aszpirin erősebb gyulladásgátló hatással rendelkezik, mint a Paracetamol. Ráadásul sokkal hosszabb.

Úgy véljük, hogy az aszpirin negatív hatást gyakorol a gyomor-bél traktus nyálkahártyájára, ezért krónikus gyomor-bélrendszeri betegségek esetén az Aspirin helyett javasolt a Paracetamol bevétele.

Mi olcsóbb

Egyszerű Aspirin - 10 tabletta 500 mg vásárolható a gyógyszertárban 5-7 rubelért. A pezsgő drágább - körülbelül 300 rubel.

A Paracetamol ára átlagosan 37-50 rubel. 10 tabletta.

Ami jobb - Aspirin vagy Paracetamol

Az a döntés, hogy mely gyógyszerek közül melyiknél jobban alkalmazható egy adott betegség, orvoshoz kell fordulnia. Amikor az önkezelésre van szükség ahhoz, hogy az ellenjavallatokra összpontosítsunk, hogy ne károsítsuk a szervezetet.

Hideg

A vírusos betegségekben sok orvos inkább a Paracetamolt írja elő, de az aszpirinnel helyettesíthető. Emlékeztetni kell arra, hogy a gyógyszerek együttes alkalmazása nem praktikus, mert hasonló farmakológiai tulajdonságokkal rendelkeznek, és a túladagolás a gyomor-bélrendszer zavaraihoz vezethet - gyomorégés, hányinger, hasmenés.

Egy fejfájás

Ha szükség van arra, hogy megszabaduljunk a fejfájástól, akkor jobb az Aspirint szedni, mert kifejezettebb fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik. A felnőtteknek csak 1 tablettára van szükségük, jobb, ha italt egy folyadékot, semlegesítve a gyógyszer túlzott savas hatását, például a tejet. Annak érdekében, hogy elkerüljük a gyógyszer negatív hatásait a gyomor-bél traktusra, egy pezsgőt tartalmazó tablettát inni.

Hőmérsékleten

Mindkét gyógyszert gyakran használják a hő csökkentésére. Hatékonyabb a Paracetamol adagolása 1 tabletta naponta 2-3 alkalommal, erre a célra. A szerszám kifejezett hipotermikus tulajdonságokkal rendelkezik és megbízhatóan csökkenti a magas hőmérsékletet.

Gyermekeknek

Úgy vélik, hogy legfeljebb 12 évig mindkét gyógyszert óvatosan kell alkalmazni a mellékhatások elkerülése érdekében. Azonban a legtöbb orvos úgy gondolja, hogy a paracetamol jó a gyermekek kezelésére, mert kevésbé negatív hatással van a testre. Úgy vélik, hogy ez a gyógyszer már felírható egy 3 hónapnál idősebb gyermekre.

Az orvosok véleménye

Anatolij, általános orvos: „Úgy vélem, hogy az aszpirin napi 300 mg-os terápiás adagja megbízhatóan védi az emberi testet a vérrögök kialakulásától, mert a gyógyszer jó antikoaguláns. Ez egy kiváló megelőző szer a keringési zavarok megelőzésére.

Olga, általános orvos: „Ha a betegnek problémája van az emésztőrendszerrel, jobb, ha Paracetamolt adnak neki annak érdekében, hogy elkerüljék a gyomorégés és más dyspepsziás jelenségek megjelenését.”

Alina, gyermekorvos: "Ha van lehetőség, az aszpirint mindig pótolom egy paracetamolos kiskorúval, sokkal könnyebben hat a testre, nincs káros hatása az emésztőszervekre, és nem okoz allergiás reakciókat, ezért gyermekkorban biztonságosabbnak tekintik."

Az aszpirin és a paracetamol páciensei

Marina, 27 éves: „Az otthoni elsősegély-készletben és a személyes pénztárcában mindig egyszerű Aspirin. Bármilyen kellemetlen érzés - a fej, a fog vagy a gyomorfájás - szedhető. Ez elég gyorsan segít, különösen, ha pezsgőoldatot fogyaszt. "

Arina, 53 éves: „A legegyszerűbb olcsó tabletták - az Aspirin - gyorsan segítenek fájdalomban, de te inni kell a gyógyszert tejjel vagy csókkal, különben gyomorégés fordulhat elő, különösen akkor, ha üres gyomorban veszi.”

Alexander, 43 éves: „A hideg évszakban semmi sem jobb, mint a Paracetamol. A szerszámot az évek során tesztelték, alig elkapta a hideg - fél tablettát az éjszakára. Reggel nincsenek a betegség tünetei, úgy érzi, a legjobb.

Hogyan hatnak a gyógyszerek a testre

Az acetaminofen és az acetilszalicilsav a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek legrégebbi és legelterjedtebb képviselői. A hatásmechanizmusa a gyulladásos mediátorok gátlása, azonban a paracetamol elsősorban a központi idegrendszer szintjén működik, és az aszpirin a gyulladásos fókuszban lokális. A paracetamol és az aszpirin csökkenti a testhőmérsékletet, de ezeknek a gyógyszereknek más hatásai eltérőek.

A paracetamol gyulladáscsökkentő hatása, az Ibuprofen vagy az Aspirin ellentétben, meglehetősen alacsonynak tekinthető, ezért a súlyos gyulladásos folyamatok kezeléséhez ez a gyógyszer önmagában nem elég. Leggyakrabban a megfázás elleni hányásnak tekintik, mivel gyorsan és megbízhatóan csökkenti a magas hőmérsékletet. Ezért a hipertermia esetében biztonságosabb a Paracetamol szedése, mivel kevesebb ellenjavallattal és mellékhatással rendelkezik.

Az acetilszalicilsav a gyulladásgátló hatásban szignifikánsan jobb, mint az acetaminofén.

A hatóanyag közvetlenül a gyulladás fókuszában hat, ami jó terápiás hatást okoz. Ez a gyógyszer azonban toxikusabb és sok mellékhatással és ellenjavallattal rendelkezik. Bizonyos esetekben az aszpirin jobban megrázza a hőmérsékletet, de nagyon óvatosan kell alkalmazni.

A paracetamol jellemzői

Ennek a gyógyszernek a meghatározása a láz a fertőző és gyulladásos betegségekben. A különbség a paracetamol és az aszpirin között az, hogy az acetaminofen sokkal biztonságosabb. Előnyei közé tartozik továbbá:

  • a vérrendszerre és az anyagcserére gyakorolt ​​hatás hiánya;
  • nincs káros hatása az emésztőrendszerre;
  • a korai életkor használatának lehetősége (a 3 hónaposnál fiatalabb gyermeket kizárólag orvos írja fel);
  • ritka mellékhatások;
  • kombinálható más gyógyszerekkel (Analgin, Papaverin).

Jelentős hátránya az alacsony gyulladáscsökkentő aktivitás, így a gyógyszer néha nem segít a betegség tüneteinek megszüntetésében. Ilyen esetekben döntse el a Paracetamolt vagy az Aspirint, figyelembe kell vennie a beteg állapotát, életkorát és az ellenjavallatok jelenlétét.

Lásd még: a paracetamol alkalmazására vonatkozó jelzések

Az aszpirin jellemzői

A paracetamol az aszpirin fő különbsége az acetilszalicilsavban fellépő számos mellékhatás:

  • növeli a gyomor- és nyombélfekélyek kockázatát;
  • vérhígító tulajdonságokkal rendelkezik, ami vérzéshez vezethet;
  • túladagolás súlyos toxikus máj- és vesekárosodást okoz;
  • a hosszú távú használat anaemiához vezethet.

A gyógyszert felnőttek használhatják, akik egyértelmű orvosi indikációkkal rendelkeznek. Szükséges figyelembe venni a gyógyszer bevételének minden kockázatát, és meghatározni, hogy mi a hatékonyabb a páciens számára - Paracetamol vagy acetilszalicilsav. A kezelést orvos felügyelete alatt kell végezni.

A cikk ellenőrzött
Anna Moschovis családi orvos.

Hibát talált? Válassza ki, majd nyomja meg a Ctrl + Enter billentyűt

Paracetamol és acetilszalicilsav: ami jobb

Paracetamol alkalmazása a légúti vírusos betegségekben

A paracetamol előnyösebb, ha súlyos hipertermia esetén (38-ból és annál magasabb) febrifugát alkalmazunk, mivel a nem szteroid gyulladáscsökkentő csoportból származó farmakológiai szerek más képviselői között kifejezetten antipiretikus tulajdonságai kifejeződnek. Ha a hőmérsékletet szükségszerűen megfelelő értékre kell csökkenteni, ami nem veszélyezteti a beteg életét, a paracetamol segíteni fog a legjobban a mentő megérkezése előtt.

A modern farmakológiai piacon való megjelenés formái:

  • Tabletták, csomagolva 6 vagy 10 darab buborékfóliában 500 mg vagy 300 mg dózisban (gyermekdózis), karton csomagolásban csomagolva
  • 2,5% szirup 50 ml-es gyermekek számára
  • 2,5% -os szuszpenzió 100 ml-es csomagolásonként
  • A rektális kúpok szisztémás hatásúak, de kevésbé hajlamosak a gyomor-bél traktusra irritálni, terápiás hatásukat sokkal gyorsabban mutatják a szisztémás keringésbe való gyorsabb behatolás miatt.

Vannak olyan kombinált felszabadulási formák is, amelyek több hatóanyagot, például citramont tartalmaznak. A gyógyszer összetétele a paracetamol acetilszalicilsav és koffein mellett van. Összefoglalva, ezek az összetevők szinergikus hatást mutatnak. Érdekes lesz azt is megtudni, hogy az ilyen gyógyszerekben az anyagok adagolása alacsonyabb, mint a monodrugoknál. A tablettákban a kombinált paracetamol és az aszpirin körülbelül a fele annyi, mint a hagyományos mono-szereké, de ez nem jelenti azt, hogy a szokásosnál többet kell itatni, különben fennáll a túladagolás kockázata, így nem kell kétszeresen meghaladnia a máj terhelését.

Az acetilszalicilsav alkalmazása

A paracetamol és az aszpirin befogadása hasonló jelzésekkel, valamint más módon csökkenti a hőmérsékletet, de még mindig egyértelmű különbségek vannak ezekben a készítményekben. Az acetilszalicilsav fájdalomcsillapító hatású, kifejezettebb, és ezzel egyidejűleg növeli a vérzés kockázatát. Az a tény, hogy az aszpirin egy klasszikus szétválasztó, kis mennyiségben (naponta 150 mg-ig), segít megelőzni a vérlemezkék és a vékony vastag vér tapadását, és napi 300 mg-os adagokban hatékonyan érzéstelenít és csökkenti az akut vírusos betegség megnyilvánulásait. Nagyobb dózisú, körülbelül 500 mg-os aszpirin a rossz hőmérsékletet megrázza, de még ennél is hatékonyabbnak tartják, a paracetamol, mivel sokkal biztonságosabb, bár valamivel alacsonyabb az erő.

Tudom együtt ezeket a gyógyszereket? Együttesen, különösen ugyanazon tsitramona részeként lehet bevenni, de az adagolási rendnek való meg nem felelés mellékhatásokat okozhat a gyomorfájdalom és a véralvadás változásai formájában. Egyébként a paracetamol nem befolyásolja a vér reológiai tulajdonságait, ezért biztonságosabb az ARVI kezelésére. Mi van még más gyógyszereknek a hőmérséklet csökkentésére jelentős mellékhatások nélkül? Az acetilszalicilsav és a paracetamol mellett az ibuprofen és a mefenaminsav antipiretikus tulajdonságokkal rendelkezik.

Mindkét gyógyszer nem gátolja és nem stimulálja a véralvadási rendszert, nincs olyan kifejezett negatív hatása a gyomorra, mint az aszpirin, és nincs ilyen toxikus hatása a májra, mint paracetamol. Bizonyíték van arra, hogy az ibuprofent hosszú szedéssel lehet szedni, mivel az egyik leggyengébb nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer. A mefenaminsav többek között immunmoduláló tulajdonságokkal is rendelkezik, serkenti az interferon termelését.

A paracetamol különbsége az acetilszalicilsavtól

Van egy alapvető gyógyszerkészlet, amelynek jelenléte szükséges az otthoni elsősegély-készletben. Ezek a gyógyszerek közé tartozik a paracetamol és az acetilszalicilsav (aszpirin). Gyulladáscsökkentő vagy gyulladáscsökkentő szerként gyakran alkalmazzák, de a farmakológiai aktivitás és a bevitelre utaló jelek között vannak különbségek.

A gyógyszerek jellemzői

Mindkét gyógyszer blokkolja a fájdalmat, enyhíti az állapotot. Csökkentse a testhőmérsékletet. Azonban a hatásuk különböző szervrendszerekben jelentkezik, ami a további tulajdonságok különbségét adja.

A paracetamol egy fenacetin metabolit, az anilid csoportból származó nem kábító fájdalomcsillapító.

paracetamol

Ez a fenacetin metabolitja, az anilidok csoportjából származó nem kábító fájdalomcsillapító. Antipiretikus hatása van. Gyulladásgátló tulajdonságai enyheek.

Ez blokkolja a ciklooxigenáz enzimeket, ezáltal lassítva a prosztaglandinok szintézisét. Ez gyengíti a fájdalmat. A paracetamolt a perifériás szövetek sejtjeiben semlegesítik, amellyel gyenge gyulladáscsökkentő hatás kapcsolódik.

A farmakodinamika főként a központi idegrendszerben koncentrálódik, ahol a termoreguláció és a fájdalom központjai találhatók.

Kinevezett:

  • lázas állapot;
  • enyhe vagy közepes fájdalom;
  • ízületi fájdalom;
  • neuralgia;
  • izomfájdalom;
  • fejfájás és fogfájás;
  • algodismenorei.

A tüneti kezeléshez használt betegség nem befolyásolja a betegség kialakulását.

Acetilszalicilsav

A szalicilát-észter a szalicilátok csoportjába tartozik. Fájdalomcsillapító, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása van. Széles körben használják a reumás szerként.

  • fájdalom szindrómával, beleértve a fejfájást;
  • lázas állapot enyhítése;
  • reuma és reumatoid arthritis, neuralgia;
  • a trombózis és az embolia megelőzésére;
  • a szívinfarktus megelőzésére;
  • mint az ischaemiás típusú agyi keringési zavarok megelőzése.

A gyógyszert a műtét utáni újraélesztéshez és a rák megelőzéséhez használják.

A farmakodinamikát a prosztaglandinok és a tromboxánok szintézisében részt vevő enzimek blokkolása okozza. Nem szteroid gyulladásgátló gyógyszerként hat. A hatóanyag csökkenti a kapilláris permeabilitást, csökkenti a hialuronidáz aktivitását. Ez gátolja az adenozin-trifoszfát képződését, ami lelassítja a gyulladásos folyamatot. A hőszabályozó központokra kifejtett hatásának köszönhetően gyulladáscsökkentő hatása van, csökkenti a fájdalomérzékenységet. Vérhígító hatása van.

A paracetamol és az acetilszalicilsav összehasonlítása

A hatóanyagok kémiai szerkezete és hatásmechanizmusa eltérő. Megkönnyíti a hatás kezdetét, a mellékhatások természetét és valószínűségét.

A gyógyszerek vénykötelesen kombinálhatók.

Nem ajánlott, hogy ezt maga végezze el, mert növeli a mellékhatások előfordulásának és súlyosságának kockázatát. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek mindkét hatóanyagot kis adagokban tartalmazzák.

hasonlóság

Mindkét gyógyszer különböző mértékben gátolja a gyulladásos mediátorokat, blokkolja a fájdalom szindrómát. A termoreguláció középpontjára hatás van, melynek következtében erős hipotermikus hatás jelenik meg.

Mi a különbség

A paracetamol a központi idegrendszer szintjén aktív, az aszpirin közvetlenül a gyulladás fókuszában hat.

A hatóanyagok fő különbségei:

  1. Alacsony gyulladáscsökkentő funkciója miatt a paracetamol nem képes megbirkózni a gyulladásos folyamatokkal, de mint febrifuga, kevesebb ellenjavallattal rendelkezik.
  2. Az aszpirin erős gyulladáscsökkentő hatású, de szélesebb körű mellékhatásokkal rendelkezik.
  3. A paracetamol nem befolyásolja a keringési rendszert és az anyagcserét, ezért gyermekeknél alkalmazzák, és terhes és szoptató nők számára is előírják. Bakteriális fertőzések esetén azonban orvosa előírhat Aspirint.
  4. Az aszpirin lázcsökkentő gyógyszerként gyorsabban működik, de hatással van a májsejtekre. Ehhez kapcsolódik a Ray szindróma kialakulásának kockázata.
  5. Az acetilszalicilsavat súlyosbítja a gyomor-bél traktus, ezért a bevételkor nagy a gyomorfekély kialakulásának kockázata.
  6. Az aszpirin vékonyítja a vért, amelyet a trombolitikus szövődmények megelőzésére használnak.

Az acetilszalicilsav fájdalomcsillapító, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású.

Az aszpirin alapú gyógyszereket csak felnőtt betegek számára írják elő A gyermekkor egy ellenjavallat.

Mi olcsóbb

A paracetamol 20 tabletta és az acetilszalicilsav azonos mennyiségű csomagolása 15 és 50 rubel között van. Mindkét gyógyszer olcsó és ugyanazon árkategóriában van.

A gyógyszertárak hazai és külföldi gyártók gyógyszeripari termékeit mutatják be, amelyek ára további komponensek miatt magasabb lehet. Például egy aszpirin és magnézium-komplex, vagy paracetamol és aszkorbinsav, vírusellenes szerek kombinációja. Az ilyen gyógyszerek ára 200-400 rubel lehet. Számos gyógyszer ára meghaladja az 1000 rubelt.