A paracetamol és az acetilszalicilsav összehasonlítása

A nyomás

Hatékony antipiretikus szer kiválasztásakor felmerülhet a kérdés, hogy jobb a paracetamol vagy az acetilszalicilsav (ASA). Mindkét gyógyszert az influenza és az akut légúti vírusfertőzések tüneteire használják: láz és hidegrázás, fájdalom szindróma, beleértve az ízületi fájdalmat és fejfájást. De ezek a gyógyszerek különböző hatóanyagokkal, a testre gyakorolt ​​hatásmechanizmusokkal és a kinevezés ellenjavallataival rendelkeznek.

A paracetamol és az acetilszalicilsav jellemzői

Az acetilszalicilsavnak a szervezetre gyakorolt ​​hatása dózisfüggő, azaz a napi dózistól függően a gyógyszer farmakodinamikája változik. A szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére kis dózisban (30-325 mg) kapnak ASA-t, amelyet a véralvadás növekedése okozhat. Ebben az adagolásban az ASA gátolja a tromboxánok szintézisét, amely fokozza a vérlemezke aggregációt és kifejezett vasokonstrikciót vált ki.

A fájdalom enyhítésére és a testhőmérséklet csökkentésére a láz során az átlagos ASA-dózist (1500-2000 mg naponta) kell alkalmazni. A gyógyszer nagy adagjai (4-6 g) kifejezett gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, mivel az ASA visszafordíthatatlanul inaktiválja a ciklooxigenáz (COX) enzimeket, gátolva a prosztaglandinok és az interleukinek szintézisét.

A 4 g-ot meghaladó dózisok esetén fokozódik az ASA urikurikus hatása, és a gyógyszer kis és közepes dózisokban történő felírásakor a húgysav kiválasztása csökken.

A paracetamol (acetaminofen), amely para-aminofenol származéka, hatása a ciklooxigenáz enzimek blokkolásán és a prosztaglandinok szintézisének gátlásán alapul. A gyógyszer csak a központi idegrendszert érinti. Ugyanakkor a celluláris peroxidázok semlegesítik a gyógyszer COX-ra gyakorolt ​​hatását, ezáltal gyengítik gyulladásgátló tulajdonságait. Mivel a perifériás szövetekben a prosztaglandinok képződése nem csökken, a gyomor- és nyombélfekélyek kockázata nem áll fenn.

Felnőtt páciens fejfájásainak kezelésére ezeket a gyógyszereket egyidejűleg lehet felírni, mivel ezek a Citramone (paracetamol + ASA + koffein) és más kombinált fájdalomcsillapítók részei.

Gyógyszerek összehasonlítása

Mindkét gyógyszer nem narkotikus fájdalomcsillapítók, és a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID) gyógyszercsoportjába tartoznak. Ugyanakkor eltérő gyulladáscsökkentő hatásuk van: a paracetamol - gyenge és az ASA - kifejezett.

hasonlóság

A gyógyszerek egyaránt lázcsillapító hatásúak. Ezeket a nem szteroid gyulladáscsökkentőket széles körben alkalmazzák a láz leállítására szolgáló klinikai gyakorlatban, és a gyógyszertárakban kapható készítmények nélkül kaphatók.

Mi a különbség

Az ASK a leghatékonyabb mérsékelt szomatikus fájdalmak és a reumás fájdalom szindróma esetében. Annak ellenére, hogy a szervezetre kifejezett lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatások jelentkeznek, az ASA-t nem használják gyermekgyógyászatban, mivel a vírusfertőzésben szenvedő gyermekeknél (Reye-szindróma) fennáll az akut májelégtelenség nagy kockázata. Nem használhatja a gyógyszert a gyomor- és nyombélhártya nyálkahártyáján, valamint a belső vérzés magas kockázatában.

A paracetamol elsősorban a központi idegrendszerre hat, és szimulálja a fájdalomközpontok munkáját és a termoregulációt. Ezért a gyógyszer általános fájdalomcsillapító és lázcsillapító szerként hat. A gyenge perifériás gyulladáscsökkentő aktivitás csak a peroxidvegyületek alacsony mennyisége esetén jelentkezhet szövetekben (osteoarthritis, akut lágyszöveti sérülés), de nem reumatikus betegségek esetén.

A paracetamolt biztonságos NSAID-nek tekintik. Az acetilszalicilsavtól eltérően nem okozza a Reye-szindróma kialakulását, nem rendelkezik gastrotoxicitással, és nem befolyásolja a vérlemezke-aggregációt. Ezért a paracetamolt az acetilszalicilsav és más nem szteroid gyulladáscsökkentők ellenjavallata esetén ajánljuk:

  • bronchiás asztmában szenvedő betegek;
  • olyan betegek, akiknél előfordult fekély;
  • vírusos fertőzésekkel küzdő gyermekek.

Az ASA-val ellentétben a paracetamol a gyermekgyógyászatban és a terhes és szoptató nők kezelésére használt gyógyszerek része.

Mi olcsóbb

A kábítószer-árak nagyban függnek a gyártóktól és az adagolási formáktól. Ha figyelembe vesszük ezeknek a gyógyszereknek a tabletta formáját a leggazdaságosabb árkategóriában, akkor ugyanazok: a Paracetamol és az ASA ára 500 mg-os adagban, 10 tablettát tartalmazó papírban vagy buborékfóliában csomagolva 3-5 rubel.

Ami jobb - Paracetamol vagy acetilszalicilsav

A gyógyszer kiválasztása számos tényezőtől függ:

  • a betegség jellege (az ASK-fertőzés ellenjavallt);
  • a beteg életkora (Paracetamol a gyermek számára előírt);
  • a terápia céljai (a testhőmérséklet vagy vérrögképződés csökkentése, fájdalomcsillapítás vagy gyulladás).

A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ASA-t alkalmaznak, amely kis adagokban csökkenti az aggregációt, a vérlemezkék adhézióját és a trombuszképződést az A2-tromboxán szintézisének gátlásával. A paracetamol nem rendelkezik ilyen tulajdonságokkal.

A fájdalomcsillapítók használata során figyelembe kell venni a fájdalom jellegét. A reumatikus fájdalmak és a perifériás szövetkárosodás esetén a paracetamol nem hatékony, mivel hatása a központi idegrendszerre korlátozódik. Ilyen esetekben jobb az ASC használata.

Ha szükség van a gyulladásos folyamat enyhítésére, az ASA használata kifejezettebb hatást fejt ki.

Hőmérsékleten

Lázcsillapító szerként mindkét gyógyszer elég hatásos, de az acetilszalicilsav hatása a Paracetamol szedésének hatására korábban jelentkezik. Ha a piretikus hőmérsékletet vírusfertőzés okozza, a paracetamolt a máj mellékhatásainak kiküszöbölésére alkalmazzák. Ahhoz, hogy csökkentse a magas hőmérsékletet a megfázás alatt álló gyermekeknél, a paracetamolt tartalmazó gyógyszereket (az adagot az orvos figyelembe kell venni) figyelembe kell venni.

Lehet helyettesíteni a paracetamolt acetilszalicilsavval

Paracetamolt írnak fel a láz lázcsökkentés érdekében. Ha gyorsabb eredményre van szükség, az ASK-val való helyettesítése ajánlott. A vírusfertőzés okozta hipotermia miatt a szalicilátok nem alkalmazhatók: akut májelégtelenséget okozhatnak.

Mint fájdalomcsillapító, a paracetamol hatékonyan fejfájás, fogfájás, migrén vagy neuralgia kezelésére alkalmas. A reumás fájdalmakkal és a perifériás szövetek sérüléseivel járó fájdalom enyhítésére jobb ASA-t használni. Ne feledje, hogy a rheumatoid arthritisben ezek a gyógyszerek csak a betegség tüneteit befolyásolják. Nem tudják megállítani a folyamat fejlődését, remissziót és az ízületek deformálódását megakadályozni. Mind a paracetamol, mind a szalicilátok csak enyhíthetik a beteg állapotát.

A paracetamol bevitel nem segít, ha el kell távolítania a gyulladást. A szalicilátok alkalmazása ebben az esetben hatékonyabb.

A paracetamol elutasításának fő oka a hepatotoxicitás. Kockázati tényezőkben szenvedő betegeknél (például hosszan tartó kezelés után máj enzim indukáló gyógyszerekkel, HIV-fertőzéssel vagy hosszú éhség után) a ≥ 5 g paracetamol alkalmazása májkárosodást okozhat.

A paracetamolt ASA-val helyettesítve figyelembe kell venni, hogy a szalicilátok sok szigorú ellenjavallattal rendelkeznek, például:

  • vérzéses diathesis;
  • gipoprotrombinemii;
  • rétegződő aorta aneurizma;
  • erózió vagy fekélyek a gyomor-bél traktusban az akut fázisban;
  • vérzés az emésztőrendszerben;
  • „Aspirin-triád”: a szalicilátok, az orrpolipok és a bronchiás asztma intoleranciája;
  • allergiás ASA-ra (urticaria, rhinitis);
  • hemofília;
  • portál magas vérnyomás;
  • K-vitamin-hiány;
  • máj-, vese- vagy szívelégtelenség;
  • glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiánya;
  • Reye-szindróma;
  • gyermekek kora (legfeljebb 15 év);
  • I. és III. Terhességi trimeszterek;
  • szoptatási időszak;
  • túlérzékenység ASK-ra.

A paracetamol nem alkalmazható, ha egy személy alkoholizmusban szenved. Alkoholos májkárosodásban szenvedő betegeknél a gyógyszer hepatotoxikus hatásának kockázata nő. Ebben az esetben más nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel, köztük a szalicilátokkal történő kezelés javasolt.

A gyógyszerek cseréjekor figyelembe kell venni a többi bevont gyógyszert. A mellékhatások és a társbetegségek szövődményeinek csökkentése érdekében az ilyen döntés meghozatala előtt orvoshoz kell fordulni.

Vélemények

orvosok

Karpov R., urológus: "A paracetamol hatékony mellékhatásgátló szer, minimális mellékhatásokkal. Emellett fájdalomcsillapító hatású is. Paracetamol gyermekgyógyászatban alkalmazandó, és terhesség alatti betegek számára van előírva. nem támogatom a szalicilátok lázcsillapító vagy fájdalomcsillapító szerként történő kinevezését, mert fennáll a gyomor-bél traktus falainak vagy belső vérzésének károsodásának veszélye. "

Popova I. flebológus: „Mindkét gyógyszer a lázcsillapító csoportból jól csökkenti a lázcsillapító hőmérsékletet a lázas szindrómákban, anélkül, hogy befolyásolná a normális testhőmérsékletet. A paracetamol előnyösebb az ASA-hoz képest. Alkalmas minden korcsoportban. a gyermekgyógyászatban szuszpenziókat és végbél-kúpokat használnak. Személyes gyakorlatban nem tapasztaltam a mellékhatásokat a Paracetamol szedése után, és gyakran találkozom ellenjavallatokkal az ASA bevételéhez. Elvtárs a gyógyszertárakban. "

A betegek közül

Olga, 38, Kazan: „Nem veszek sem ASA-t, sem aszpirint, mert gasztritiszben szenvedek. Az elsősegélycsomagban paracetamolt vásárolok, mert teszteltem a hatékonyságát és biztonságát a gyakorlatban. Lázcsökkentő gyógyszert csak 39 ° C-on tartok. legfeljebb 10 perccel a tabletta bevétele után, a hatás hosszú ideig tart, az én esetemben kb. 5 óra. Az egyetlen kellemetlenség a túlzott izzadás, ami a hőmérséklet csökkenésével jár. "

A paracetamol és az acetilszalicilsav összehasonlítása

Sokan aggódnak attól, hogy a paracetamolt vagy az acetilszalicilsavat kell megválasztani. Mindkettő a gyulladásgátló gyógyszerek közé tartozik.

Ugyanaz vagy sem?

Acetilszalicilsav - a fő hatóanyag, amely az aszpirinben van. Kereskedelmi nevek:

  • aszpirin;
  • Upsarin;
  • Trombopol;
  • Bufferin;
  • Aspikor;
  • Aspikard;
  • Aspinate.

Az acetilszalicilsav csökkenti az influenza, SARS hőmérsékletét.

Ezek két különböző gyógyszer. Az első egy gyulladáscsökkentő szer, amely gyulladáscsökkentő hatású. Ez hatással van a véredényekre, és az orvos előírja az ischaemiás stroke-ban szenvedő betegek szövődményeinek kezelésében.

A második olyan gyógyszer, amely csökkenti az influenza hőmérsékletét, ARVI. Ez fájdalomcsillapító hatású.

Mi a különbség és hasonlóság a paracetamol vagy az acetilszalicilsav között?

  • segít megszabadulni a fejfájástól és más fájdalomtól;
  • a hőmérséklet csökkentése;
  • mellékhatások - a máj károsodása.

A gyógyszerek közötti különbség:

Mi a legjobb: Paracetamol vagy acetilszalicilsav?

Az aszpirin a leghatékonyabb gyógyszer, amely csökkenti a testhőmérsékletet, de a paracetamol a legbiztonságosabb. Ezért javasolt, hogy a Paracetamolt magas lázzal, fejfájással és más megfázás első tünetével vegye be.

Az orvosok véleménye

Valery, 42, Oryol: „Vírusos, bakteriális betegségek, ízületi és fogfájdalmak, valamint fertőző és gyulladásos betegségek esetén paracetamolt írok fel. A gyógyszer a gyermeknek adható. ”

Victoria, 34, Kaluga: „Az acetilszalicilsav segít enyhíteni a tüneteket, de nem szabad megszabadulni a betegségtől. Csak a megfázás előidézését idézi elő, a gastritis súlyosbodását is okozhatja. A terhesség alatt szigorúan tilos. "

Svetlana, 27, Krasznojarszk: „Tulajdonságai miatt az aszpirin 7–8 órával csökkenti a lázat, és a fájdalom 5–6 órával eltűnik.”

Ivan, 52 éves, Voronezh: „Terapeuta vagyok. A fájdalom csökkentése érdekében mindkét gyógyszert felírom a betegeknek.

A paracetamol és az acetilszalicilsav betegek áttekintése

Pavel, 31, Penza: „A hideg első tünetei között Aspirint szedek. A hőmérséklet fél óra múlva csökken. Ez egy olcsó drog, van minden gyógyszertár. Az étkezés után naponta 1 tablettát veszek, meleg vízzel leöblítem. "

Szerelem, 37 éves, Magnitogorsk: „Elolvastam, hogy az aszpirin káros a szervezetre. Most csak Paracetamoli-t használok fájdalomcsillapítóként.

Irina, 25, Moszkva: „A paracetamoli hatékony és olcsó gyógyszer, amely eltávolítja a fejfájást. Az orvos a terhesség és a szoptatás alatt is előírta.

Peter, 36, Vologda: „Csak a Paracetamol segítségével hoztam le a hőmérsékletet. Ez a gyógyszer a mellékhatások minimális mennyiségével ".

Paracetamol és acetilszalicilsav: ami jobb

Paracetamol alkalmazása a légúti vírusos betegségekben

A paracetamol előnyösebb, ha súlyos hipertermia esetén (38-ból és annál magasabb) febrifugát alkalmazunk, mivel a nem szteroid gyulladáscsökkentő csoportból származó farmakológiai szerek más képviselői között kifejezetten antipiretikus tulajdonságai kifejeződnek. Ha a hőmérsékletet szükségszerűen megfelelő értékre kell csökkenteni, ami nem veszélyezteti a beteg életét, a paracetamol segíteni fog a legjobban a mentő megérkezése előtt.

A modern farmakológiai piacon való megjelenés formái:

  • Tabletták, csomagolva 6 vagy 10 darab buborékfóliában 500 mg vagy 300 mg dózisban (gyermekdózis), karton csomagolásban csomagolva
  • 2,5% szirup 50 ml-es gyermekek számára
  • 2,5% -os szuszpenzió 100 ml-es csomagolásonként
  • A rektális kúpok szisztémás hatásúak, de kevésbé hajlamosak a gyomor-bél traktusra irritálni, terápiás hatásukat sokkal gyorsabban mutatják a szisztémás keringésbe való gyorsabb behatolás miatt.

Vannak olyan kombinált felszabadulási formák is, amelyek több hatóanyagot, például citramont tartalmaznak. A gyógyszer összetétele a paracetamol acetilszalicilsav és koffein mellett van. Összefoglalva, ezek az összetevők szinergikus hatást mutatnak. Érdekes lesz azt is megtudni, hogy az ilyen gyógyszerekben az anyagok adagolása alacsonyabb, mint a monodrugoknál. A tablettákban a kombinált paracetamol és az aszpirin körülbelül a fele annyi, mint a hagyományos mono-szereké, de ez nem jelenti azt, hogy a szokásosnál többet kell itatni, különben fennáll a túladagolás kockázata, így nem kell kétszeresen meghaladnia a máj terhelését.

Az acetilszalicilsav alkalmazása

A paracetamol és az aszpirin befogadása hasonló jelzésekkel, valamint más módon csökkenti a hőmérsékletet, de még mindig egyértelmű különbségek vannak ezekben a készítményekben. Az acetilszalicilsav fájdalomcsillapító hatású, kifejezettebb, és ezzel egyidejűleg növeli a vérzés kockázatát. Az a tény, hogy az aszpirin egy klasszikus szétválasztó, kis mennyiségben (naponta 150 mg-ig), segít megelőzni a vérlemezkék és a vékony vastag vér tapadását, és napi 300 mg-os adagokban hatékonyan érzéstelenít és csökkenti az akut vírusos betegség megnyilvánulásait. Nagyobb dózisú, körülbelül 500 mg-os aszpirin a rossz hőmérsékletet megrázza, de még ennél is hatékonyabbnak tartják, a paracetamol, mivel sokkal biztonságosabb, bár valamivel alacsonyabb az erő.

Tudom együtt ezeket a gyógyszereket? Együttesen, különösen ugyanazon tsitramona részeként lehet bevenni, de az adagolási rendnek való meg nem felelés mellékhatásokat okozhat a gyomorfájdalom és a véralvadás változásai formájában. Egyébként a paracetamol nem befolyásolja a vér reológiai tulajdonságait, ezért biztonságosabb az ARVI kezelésére. Mi van még más gyógyszereknek a hőmérséklet csökkentésére jelentős mellékhatások nélkül? Az acetilszalicilsav és a paracetamol mellett az ibuprofen és a mefenaminsav antipiretikus tulajdonságokkal rendelkezik.

Mindkét gyógyszer nem gátolja és nem stimulálja a véralvadási rendszert, nincs olyan kifejezett negatív hatása a gyomorra, mint az aszpirin, és nincs ilyen toxikus hatása a májra, mint paracetamol. Bizonyíték van arra, hogy az ibuprofent hosszú szedéssel lehet szedni, mivel az egyik leggyengébb nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer. A mefenaminsav többek között immunmoduláló tulajdonságokkal is rendelkezik, serkenti az interferon termelését.

Melyik a jobb - Paracetamol vagy acetilszalicilsav? Jól jól!

Az acetilszalicilsavat és a paracetamolt széles körben alkalmazzák a megfázás során, és hasonló indikációval rendelkeznek. Ezen gyógyszerek között azonban jelentős különbség van, amelyet figyelembe kell venni. A gyógyszerek összetételére és hatásmódjára vonatkozó információk segítenek elkerülni az önkezelés negatív hatásait.

A gyógyszerek leírása

Az acetilszalicilsav és a paracetamol hasonló hatású, de ezek a gyógyszerek nem ugyanazok. A kábítószerek különböző csoportjaihoz tartoznak, részben megjelölések szerint különböznek, és speciális korlátozásokkal és tilalmakkal rendelkeznek.

struktúra

Acetilszalicilsav

A hatóanyag hatóanyaga Az acetilszalicilsav az azonos nevű kémiai vegyület savanyú ízű. 500 mg hatóanyagot tartalmazó tabletták formájában kapható. A segédanyagok közé tartozik a keményítő, a talkum, a sztearinsav és a citromsav.

paracetamol

A paracetamol hatóanyaga ugyancsak antipiretikus és fájdalomcsillapító hatású. A kész adagolási formában a koncentráció 100-500 mg.

Működési mechanizmus

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsav a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID) és a vérlemezke-ellenes szerek - a vér vékonyító szerek közé tartozik. A testben a véredényeket kibővíti és növeli az izzadságot, csökkentve a testhőmérsékletet. Emellett fájdalomcsillapító hatása van, megszünteti a gyulladást. Képes csökkenteni a vér viszkozitását és megakadályozza a vérrögök képződését (vérrögök, kis és nagy artériák eltömődése).

paracetamol

A paracetamol egy nem kábító fájdalomcsillapító (fájdalomcsillapító) és a testhőmérséklet csökkentő szer. A bevétel után gyorsan felszívódik, csökkenti a fájdalmat és lázcsillapító hatást biztosít. A paracetamol gyulladásgátló hatása nagyon csekély.

bizonyság

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsav hatóköre igen kiterjedt:

  • reuma (a kötőszövet gyulladása, leggyakrabban a szív és az erek);
  • a testben a fertőző és gyulladásos folyamatok által okozott megnövekedett testhőmérséklet;
  • fertőző-allergiás eredetű myocarditis (szívizomgyulladás);
  • közepes vagy alacsony intenzitású fejfájás, izmos, ideges fájdalom;
  • a szívroham megelőzése (a keringési zavarok miatt a szív területének nekrózisa) és annak megismétlése;
  • szívkoszorúér-betegség (CHD) - a szívizom vérellátásának hiánya, ami a vereséghez és a munka megszakításához vezet;
  • agyi keringési zavarok megelőzése;
  • a szív különböző hibái és betegségei, beleértve a műtét utáni eltávolítást is;
  • az aszpirin-asztmában (az e csoportba tartozó gyógyszerek intoleranciája) az NSAID-ekkel szembeni tolerancia kialakulása az Aspirin fokozatosan növekvő dózisainak befogadásával.

paracetamol

A paracetamolt a következő esetekben kell feltüntetni:

  • fejfájás, beleértve a migrént (intenzív fájdalom, általában egyoldalú);
  • myalgia és neuralgia - fájdalom az izmokban vagy idegekben;
  • fogfájás;
  • magas hőmérséklet a fertőző betegségekben;
  • algomenorrhea - fájdalmas menstruáció;
  • enyhe vagy mérsékelt égési sérülések és egyéb sérülések.

Ellenjavallatok

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsavnak számos negatív tulajdonsága van (például az emésztőrendszer nyálkahártyájának irritációja), így az alábbi esetekben nem alkalmazható:

  • fekélyek vagy vérzés a gyomor-bélrendszerben;
  • aszpirin-triád - asztma (asztmás rohamok) az NSAID-ok szedése miatt;
  • kábítószer-intolerancia;
  • a véralvadás csökkenésével járó vérbetegségek;
  • rétegződő aorta aneurizma - a legnagyobb artéria falának kiemelése;
  • glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz és K-vitamin hiánya - a véralvadásért felelős vegyületek és a benne lévő hemoglobin mennyisége;
  • Reye szindróma - a májsejtek zsíros degenerációja az agykárosodással együtt;
  • máj- vagy veseelégtelenség;
  • terhesség az 1. és 3. trimeszterben;
  • szoptatási időszak;
  • 15 év alatti gyermekek.

paracetamol

A paracetamolt nem szabad alkalmazni, ha:

  • kábítószer-intolerancia;
  • májelégtelenség, vese;
  • alkoholizmus;
  • anaemia (a vas hiánya a szervezetben, és ennek következtében a vér hemoglobinja).

Mellékhatások

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsav a következő nemkívánatos hatásokat okozhatja:

  • emésztési zavarok, hasi fájdalom, vérzés, károsodott májfunkció;
  • fejfájás, tinnitus, szédülés;
  • vérszegénység, csökkent véralvadás (hosszabb vérzés);
  • vesekárosodás;
  • allergia - kiütés, aszpirin-triád;
  • Reye-szindróma.

paracetamol

A Paracetamol szedése esetén:

  • hányinger, fájdalom a felső hasban;
  • a máj vagy a vesék megzavarása;
  • a vérsejtek összetételének változása;
  • allergia - csalánkiütés (vörös bőrkiütés), ödéma formájában.

A kiadás és az ár formái

Különböző hazai gyógyszeripari vállalatok 500 mg acetilszalicilsav-tablettákat állítanak elő. Az ár a csomagban lévő mennyiségtől és a gyártótól függ:

  • 10 db. - 4-9 rubel;
  • 20 db. - 21 rubel.

A paracetamol gyógyszertárakban a következő adagolási formákban kapható:

  • 500 mg tabletta
    • 10 darab csomagban - 3-7 rubel;
    • 20 darab egy csomagban - 18-19 rubel;
  • 100 ml szuszpenzió, amely 120 mg hatóanyagot tartalmaz 5 ml-re - 79 rubelt;
  • szirup, 100 ml azonos koncentrációjú paracetamollal - 49 rubel;
  • rektális kúpok (kúpok), 500 mg, 10 db. - 53 rubel;
  • Gyermek kúpok, 100 mg, 10 db - 24 rubel.

Melyik a jobb - Paracetamol vagy acetilszalicilsav?

Az aszpirin az alábbi előnyökkel rendelkezik:

  • jobban segít a hőmérséklettől, hosszabb ideig megakadályozza az újbóli emelkedést, mivel nem csak az agyi központokat (például Paracetamol), hanem az edényeket is érinti;
  • enyhíti a gyulladást;
  • vékonyítja a vért, ami miatt széles körben alkalmazzák a különböző szív- és érrendszeri betegségekben.

Az acetilszalicilsav hátrányai:

  • sok ellenjavallattal, mellékhatással;
  • nem szedhető terhesség alatt, szoptatás alatt (a magzatban alakul ki, lassítja a szülést, növeli a csecsemők vérzésének kockázatát);
  • Veszélyes a gyermekeknek adni, mivel 15 évig nagy valószínűséggel fordul elő Reye-szindróma az aszpirin szedése során a hőmérséklet csökkentése érdekében a vírusfertőzés során.
  • különböző adagolási formákban;
  • Terhes nők, gyermekek (szuszpenzió vagy szirup) szedése;
  • nem irritálja az emésztőszervek nyálkahártyáját;
  • kevesebb mellékhatást ad.

Hátrányok a gyógyszer:

  • kevésbé hatékonyan csökkenti a hőmérsékletet;
  • nem segít a gyulladásban.

Így a magas hőmérséklet hatékony csökkentése érdekében jobb, ha acetilszalicilsavat használunk, ha nincsenek ellenjavallatok. Ezt akkor is alkalmazni kell, ha a hipertermia (láz) gyulladásos folyamat okozza. Gyermekek, terhes nők és más betegcsoportok, akik aszpirint tartalmaznak, ellenjavallt, a paracetamolt febrifugának kell választania.

Az acetilszalicilsav és a paracetamol egyidejűleg

Lehet-e aszpirint a paracetamollal együtt hideg? Igen, egy ilyen kombináció segít hatékonyabban csökkenteni a hőmérsékletet és megakadályozni annak újbóli emelését. Ebből a célból jobb, ha kész gyógyszerkészítményeket alkalmazunk, módosított adagolással. Például a Citramon, amely acetilszalicilsavat, koffeint és paracetamolt tartalmaz. A Tsitrapak tablettákon kívül a fenti három komponens mellett aszkorbinsav is szerepel. A mentőcsapatok az úgynevezett "triádot" is használják, kivéve a paracetamolt, amely aszpirint tartalmaz. A gyógyszer beadása gyorsan csökkenti a hőmérsékletet.

Mit válasszon: Paracetamol vagy acetilszalicilsav?

A nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket (NSAID-ek) alkalmazzák a lázcsillapító hőmérséklet csökkentésére a láz és a fájdalom szindrómák (fejfájás, fogfájás, ízületi fájdalom és izomfájdalom) enyhítésére. De tevékenységük szintje és a szervezeten belüli cselekvési mechanizmusok számos jellegzetességgel rendelkeznek. A gyógyszer hatékonyabb kiválasztásakor a paracetamolt vagy az acetilszalicilsavat figyelembe kell venni e gyógyszerek tulajdonságait, a betegség természetét és a beteg egyedi jellemzőit.

Paracetamolt és acetilszalicilsavat használnak a piretikus hőmérséklet csökkentésére a láz és a fájdalom szindrómák (fejfájás, fogászati, ízületi és izomfájdalmak) enyhítésére.

A paracetamol jellemzői

A paracetamol (acetaminofen) para-aminofenol származéka. A hatásmechanizmusa a ciklooxigenáz (COX) enzimek visszafordíthatatlan blokkolásán és a prosztaglandin-szintézis (PG) gátlásán alapul. A gyógyszer csak a központi idegrendszert érinti, és az NSAID-ok második csoportjába tartozik (gyenge gyulladáscsökkentő hatású gyógyszerek), mivel a celluláris peroxidázok semlegesítik a paracetamol COX enzimekre gyakorolt ​​hatását.

Az acetaminofen fő hátránya a hepatotoxicitás. Ha vannak kockázati tényezők (a máj enzimeket kiváltó gyógyszerek hosszú távú kezelése, HIV-fertőzés, hosszú éhség), a nagy dózisú paracetamol használata májkárosodást okozhat.

A paracetamolt nem használják, ha a beteg alkoholizmusban szenved. Az alkoholos májkárosodás növeli az acetaminofen hepatotoxikus hatását.

Az acetilszalicilsav jellemzői

Az acetilszalicilsav a nem szteroid gyulladásgátlók első csoportjába tartozik (a gyulladásgátló hatású gyógyszerek). Az anyag kis dózisban (30-325 mg) történő vételét a szív- és érrendszeri betegségek (stroke, szívinfarktus) megelőzésére használják, amely fokozott vér viszkozitással fordulhat elő. Az ilyen ASA napi dózis alkalmazása gátolja az A2 tromboxán képződését, ami növeli a trombuszképződést.

A fájdalom enyhítése és a láz lázának csökkentése céljából a lázas szindrómában az átlagos ASA-dózist (1,5-2 g / nap) kell alkalmazni. Az ASA (4-6 g) nagy dózisai gyulladásgátló hatással rendelkeznek, mivel az ASA inaktiválja a COX enzimeket, gátolva a PG szintézisét.

Az ASA> 4 g napi adagja növeli a húgysav kiválasztását, és a kis és közepes dózisok csökkentik a kiválasztódást.

Az acetilszalicilsavat kis adagokban szedik a szív-érrendszeri betegségek megelőzésére.

A szalicilátok ellenjavallatok:

  • vérzéses diathesis;
  • gipoprotrombinemii;
  • aorta aneurizma disszekciója;
  • a gyomor-bél nyálkahártya eróziós és fekélyes károsodásának súlyosbodása;
  • fokozott vérzési kockázat az emésztőrendszerben;
  • az NSAID-ok vagy szalicilátok intoleranciája;
  • allergiás a szalicilátokra (rhinitis, bronchospasms, urticaria);
  • hemofília;
  • portál magas vérnyomás;
  • K-vitamin hiánya;
  • máj-, vese- vagy szívelégtelenség;
  • glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiánya;
  • Reye-szindróma;
  • gyermekek és serdülők;
  • terhesség (I. és III. trimeszter);
  • szoptatási időszak.

A paracetamol és az acetilszalicilsav összehasonlítása

Mindkét gyógyszer nem kábító hatású fájdalomcsillapítók és nem szteroid gyulladásgátlók, de különböző gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek.

hasonlóság

Ezeket a gyógyszereket ugyanolyan hatékonysággal használják, hogy csökkentsék a piretikus testhőmérsékletet lázas szindrómákban.

Mi a különbség?

Az ASK ajánlott mérsékelt fájdalommal, szomatikus jelleggel használni. A gyógyszer alkalmazása hatékonyan enyhíti a reumát. Gyermekgyógyászatban az ASA használata tilos a Reye-szindróma magas kockázata miatt, melyet akut májelégtelenségben mutattak ki vírusos fertőzésben szenvedő gyermekeknél. Az ASA szedése ellenjavallt a gyomor-bélrendszeri fekély és a belső vérzés magas kockázata.

A paracetamol fájdalomcsillapító és lázcsillapító hatású, ha a központi idegrendszerre hat, és befolyásolja a fájdalom és a termoreguláció központjait. Alacsony perifériás gyulladáscsökkentő hatása miatt a paracetamol nem hatékony a reumás fájdalmaknál.

A paracetamol fájdalomcsillapító és lázcsillapító hatású, ha a központi idegrendszerre hat, és befolyásolja a fájdalom és a termoreguláció központjait.

A paracetamol biztonságosabb NSAID, mint az ASA. Nem provokálja a Reye-szindrómát, nem gasztrotoxikus, és nem rendelkezik antitrombotikus tulajdonságokkal. Ezért az ilyen ellenjavallatok jelenlétében az ASA alternatívájaként írják elő:

  • bronchialis asztma;
  • a gyomor-bél traktus eróziós és fekélyes elváltozásai;
  • vírusfertőzések;
  • gyermekek és serdülők;
  • terhesség
  • szoptatási időszakban.

Mi az olcsóbb?

A gyógyszerek költsége a gyártóktól és a kiadás formájától függ. Ezen gyógyszerek tabletta formájának összehasonlításával a hatóanyag 500 mg-os adagjával (10 tablettát tartalmazó csomagolás papír csomagolásban) az árak azonosak: átlagosan körülbelül 5 rubel.

Melyik a jobb - Paracetamol vagy acetilszalicilsav?

Ha a magas láz vírusfertőzés okozza, akkor az ASK nem használható. Ebben az esetben a paracetamolt ajánljuk.

Az életkor is meghatározó tényező - a paracetamolt gyermekeknek és serdülőknek kell kiválasztaniuk, és az acetilszalicilsav előnyös az öregkorban.

Ha szükséges, csökkentse a hőmérsékletet és állítsa le a fájdalom szindrómát (ha nincs ellenjavallat), nincs különbség ezek között a gyógyszerekben. Gyulladásgátló szerként hatékonyabb, mint az ASA, de a paracetamolt vagy annak biztonságosabb analógjait ajánljuk terhesség és etetés közben.

Az antiaggregáns tulajdonság csak ASA-t (kis dózisokat) tartalmaz, amely gátolja a trombuszképződést, gátolja az A2-es tromboxán szintézisét. A paracetamolnak nincs ilyen tulajdonsága.

A drogok mint fájdalomcsillapítók alkalmazása a fájdalom természetétől és intenzitásától függ. Reumatizmus és perifériás szövetkárosodás esetén a paracetamolnak nincs fájdalomcsillapító hatása, mivel csak a központi idegrendszert érinti. Az ízületi fájdalom esetén az acetilszalicilsavat ajánljuk.

A gyulladásos folyamat intenzitásának csökkentése ASA-val.

Csontritkulással

A paracetamolnak nincs érzéstelenítő hatása az ízületek és a csontszövetek betegségei esetén. Az osteochondrosisos betegek állapotának enyhítésére csak az ASK hatásos.

Lehet egyszerre venni?

Ezeknek a gyógyszereknek a kombinált alkalmazása javasolt a fejfájás intenzitásának csökkentése érdekében felnőttekben. Ezeknek a gyógyszereknek a kompatibilitása lehetővé teszi azok használatát kombinált nem-kábító fájdalomcsillapítók létrehozásakor. együtt a Citramone (paracetamol + ASA + koffein) részét képezik.

A gyógyszert egyidejűleg figyelembe kell venni minden olyan tényezőt, amely befolyásolhatja a beteg állapotát:

  • gyógyszerek;
  • egyidejű betegségek;
  • ellenjavallatok.

A kombinált gyógyszert orvosnak kell megírnia a vizsgálat után.

Az orvosok áttekintik a paracetamolt és az acetilszalicilsavat

M. V. Rodionov, terapeuta: „A gyógyszerek összetétele eltér egymástól. Ezek a gyógyszerek nem analógok a hatóanyaggal. Részleges hasonlóságuk csak a szervezetre gyakorolt ​​hatásmechanizmusban van - a COX gátlása. Annak ellenére, hogy a gyógyszertárakban az alacsony költségű és a tőzsdén kívüli kábítószer-kínálat ellenére a gyógyszerek öngyógyítása nemkívánatos következményeket és szövődményeket okozhat a jelenlegi és a kapcsolódó betegségekben.

N. Petrenko, endokrinológus: „Ezek a gyógyszerek a betegségek tüneteinek megszüntetésére összpontosítanak. Nem rendelkeznek terápiás hatással, hanem csak csökkenti a fájdalom intenzitását és csökkenti a hőmérsékletet. De a fájdalom és a hő a test jelei a kezelés szükségességéről. A lázcsillapító és fájdalomcsillapító szerek egyidejű kezelés nélkül történő fogadása nem haladhatja meg a 3 napot. Ha a fájdalom és a hő nem megy el, forduljon orvoshoz.

Betegvélemények

Elena, 23 éves, Krasznojarszk: „Hidegnek adok egy gyermeket (amikor a hőmérséklet 38 ° C felett van), paracetamolt szirupban (Panadol) adok. Segít 4 órán keresztül. Én iszom aszpirint (ugyanaz az ASC csak német).

Maxim, 36 éves, Omsk: „Mindkét gyógyszer ugyanolyan hatást gyakorol - csökkentik a hőmérsékletet. A többi tulajdonságuk más, mint a mellékhatások és az ellenjavallatok.

Mi a jobb aszpirin vagy paracetamol vagy acetilszalicilsav a megfázás és láz esetén?

A magas hőmérséklet a szervezet természetes reakciója bizonyos kóros folyamatok kialakulásában. Leggyakrabban a hőmérséklet a baktériumok, vírusok és protozoonok agressziójával emelkedik. Ezen túlmenően, a fizikai hatások a testre, mint például az égés, fagyás stb. Okozhatják ezt a jelenséget, a hőmérséklet-indikátorok növekedése pedig agresszív organizmusok pusztulásához vezet, de néha a hőmérséklet különösen erősen nő. Ebben az esetben a lázcsillapító szerek megmentésre kerülnek. Beszéljünk ezen az oldalon: "Népszerűen az egészségről", hogy mi a jobb a hideg és a hőmérséklet szempontjából?

Mi a jobb aszpirin vagy paracetamol megfázás és láz esetén?

Mind az aszpirin, mind a paracetamol segít enyhíteni a fájdalmat és csökkenti a láz. Ugyanakkor testünk különböző részein tevékenykednek, további előnyökkel. Az aszpirin csökkentheti a gyulladásos folyamatok súlyosságát és csökkentheti a véralvadást, a paracetamol nem rendelkezik ilyen tulajdonságokkal. Meglehetősen nehéz választani, hogy melyik gyógyszer hatékonyabb lesz: a beteg egyéni jellemzőire és egészére kell összpontosítania.

Mind az aszpirint, mind a paracetamolt bármely gyógyszertárban kapható recept nélkül. Megvitathatja a gyógyszerek alkalmazhatóságának lehetőségét orvosával.

A paracetamol természeténél fogva prosztaglandin inhibitor, korlátozza a szervezet ciklooxigenáz szintézisét, amelyet fájdalomjelek küldésére használ. Az aszpirin szintén a prosztaglandin-inhibitorok közé tartozik, azonban néhány más anyagra, nevezetesen a tromboxánokra is hatással van.

Mind az aszpirin, mind a paracetamol elég hatékonyan kiküszöböli a fájdalmat (fájdalom és fejfájás a megfázás során), segít csökkenteni a hőmérsékletet és javítja a beteg általános állapotát.

Az orvosok azt mondják, hogy az aszpirin súlyosabb hatást gyakorol az emésztőrendszerre, mint a Paracetamol, ezért a gastrointestinalis traktus szerveinek működésében problémákat szenvedő betegeknek előnyben kell részesíteniük a második gyógyszert. Az aszpirin lehetséges mellékhatásainak nagy része az emésztőrendszerben a vérzés lehetőségével jár.

Mindkét összehasonlított gyógyszer elméletileg károsíthatja a májat, a gyakorlatban ez a helyzet nagy mennyiségben fogyasztva lehetséges. Ha betartja az ajánlott adagot és figyelte az ilyen gyógyszerek bevételét, akkor nem árt a májnak. Abban az esetben, ha bármelyik ilyen gyógyszer túladagolása véletlenül bekövetkezett, orvoshoz kell fordulni.

Mindkét összehasonlítható gyógyszer egyéni intolerancia reakciót okozhat. Előre megjósolni, hogy előfordulása nem lehetséges. Azonban az Aspirin alkalmazásából származó különböző mellékhatások gyakorisága gyakrabban fordul elő, mint a Paracetamol alkalmazása.

Ha az Aspirin és a Paracetamol csak a testhőmérséklet csökkentésére szolgál, akkor mindkettő elég hatékony. Az Aspirin azonban gyorsabb hatást fejt ki. És a Paracetamol a legbiztonságosabb gyógyszer a hőmérséklet csökkentésére az orvosok számára a világ minden táján.

Érdemes megjegyezni, hogy az aszpirin és más készítmények, amelyeknek összetétele van, ugyanazokat a májsejteket befolyásolhatják, mint a vírusokat, amelyek a közönséges hideget okozzák. Emiatt fennáll annak a lehetősége, hogy a máj agresszív hatások kombinációjában szenved. Ebben az esetben Reye szindróma alakulhat ki, és ez a patológia az Aspirin egyik legveszélyesebb szövődménye. Ezért ez a gyógyszer nem ajánlott gyermekkorban történő alkalmazásra, és nem szabad vírusos betegségek kezelésére használni.
A felnőtt betegek biztonságosan használhatják az Aspirint, ha szükség van a hőmérséklet csökkentésére a bakteriális fertőző léziók során.

Érdemes megjegyezni, hogy a paracetamol, az aszpirinnel ellentétben, gyakorlatilag nincs ellenjavallata. Nem alkalmazható a gyógyszerrel (allergiával), máj- és veseelégtelenséggel szembeni túlérzékenység esetén. Ezzel egyidejűleg engedélyezhető, hogy ilyen gyógyszert használjanak gyermekcipők (terhes), terhes és szoptató nők kezelésére.

Az aszpirint nem használják a gyomor-bél traktus egyéni intoleranciájára, eróziós és fekélyes elváltozásaira, a vérzéses diathesisre, a bronchialis asztma néhány fajtájára. Ez a gyógyszer 15 évesnél fiatalabb, terhes és szoptató nőknél teljesen ellenjavallt.

Így a paracetamol biztonságosabb gyógyszer, mint az Aspirin. Azonban a felnőtt betegek jól használhatják az Aspirint a fertőző és gyulladásos betegségek kezelésében a hőmérséklet csökkentése érdekében. Mérsékelt adagolás esetén ez a gyógyszer elég hatékony lesz. A paracetamol természetesen a gyermekek, terhes és szoptató nők kezelésében választott gyógyszerré válik.

Mi a jobb a paracetamol vagy az acetilszalicilsav?

Valójában az acetilszalicilsav az aszpirin fő összetevője. Ez a hatóanyag neve, amely befolyásolja a testet, csökkenti a hőmérsékletet és megszünteti a fájdalmat. Ezért arra lehet következtetni, hogy az aszpirin és az acetilszalicilsav egy és ugyanaz. És egy gyógyszertárban megvásárolhatja a gyógyszert ezen a néven. A hőmérséklet és a hideg illeszkedés.

A paracetamol és az acetil-sav összehasonlítása

A paracetamol és az acetil-sav a legelterjedtebb vérnyomáscsökkentő szerek, amelyeket minden gyógyszer mellkasában tárolnak. Ugyanazon gyógyszercsoportba tartoznak - nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek. Sokan hasonlónak tartják, még a kábítószerekkel is helyettesítik egymást, de ez nem így van. Ezek a különböző anyagok hatással vannak a szervezetre, saját jelzéssel és ellenjavallattal rendelkeznek, mind az előnyöket, mind az öngyógyítás kárt okozhatják.

A paracetamol jellemzői

A paracetamol olyan gyógyszer, amely lázcsillapító és fájdalomcsillapító hatással van a testre. Nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekre utal, amelyek csökkentik a lázas tüneteket (láz, hidegrázás) és gyulladást. A paracetamol szerepel az alapvető WHO gyógyszerek listájában. Az Ibuprofennel együtt a gyermekgyógyászati ​​gyakorlatban a választott gyógyszer marad. Emlékeztetni kell arra, hogy a gyógyszer nagy dózisai vagy hosszú ideig tartása mérgező hatást gyakorol egy személy májjára, vesére és vérrendszerére.

Az acetil-sav jellemzői

Az acetilszalicilsav vagy az aszpirin széles körben alkalmazott szer, amely fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatású. Az acetil-savat trombocita-gátló szerként alkalmazták - olyan gyógyszer, amely megakadályozza a vérrögképződést. Az orvosi gyakorlatban több mint 100 éve használják. Az első acetilszalicilsav-gyógyszert 1899-ben kezdték el előállítani, és azóta nem szűnt meg több millió beteg népszerűsége.

Az Aspirin hatásossága és jól tanulmányozott hatásmechanizmusa miatt az Egészségügyi Világszervezet legfontosabb gyógyszereinek listája.

Mi a különbség a paracetamol és az acetil-sav között?

A hasonló alkalmazási terület ellenére fontos szempontok vannak, amelyeket érdemes megfontolni ezen eszközök használata során. A paracetamol biztonságosabb a gastrointestinalis vérzés kockázata szempontjából. A beadás után a testhőmérséklet csökkenése később következik be, és kevesebb, mint az Aspirin szedése. De az aszpirint szinte soha nem használják a gyermekgyógyászatban a Reye-szindróma nagy kockázata miatt, ami ritka, de veszélyes szövődmény, amely a gyermek májjára és agyára hat, ami halálhoz vezet.

Az aszpirin hatékonyabb a bevált bakteriális fertőzések, például a torokfájás vagy a vese gyulladása elleni küzdelemben. Vírusos fertőzés esetén az influenza jobb a Paracetamol alkalmazása.

Az acetil-savnak a gyulladáscsökkentő hatása kifejezettebb, mint a Paracetamol, így ez egy első sor gyógyászat a reuma, a reumatoid arthritis, a fertőző vagy allergiás myocarditis kezelésében. Emellett a vér folyadékot és folyadékot képez, megakadályozza a vérlemezkék tapadását, ami lehetővé teszi, hogy megelőző eszközként ajánljuk az IHD és az atherothrombosis ellen, a szekunder szívroham megelőzésében, tromboembóliában.

Mi a közös

Mind a paracetamol, mind az acetil-sav képes:

  • csökkenti a testhőmérsékletet a lázban, ami befolyásolja az agy hőszabályozó központját;
  • csökkenti a gyulladást a lézióban, gátolja a prosztaglandinok szintézisét;
  • a fájdalomcsillapítókra és a gyulladásra gyakorolt ​​hatás következtében fájdalom enyhítésére.

A kábítószerek hasonló hatást gyakorolnak az emberi testre, de saját jellemzőik és ellenjavallatok vannak.

Mi a jobb az acetil-sav vagy a paracetamol

A gyógyszerek olyan szintetizált vegyi anyagok, amelyek egyértelműen jelzik a felhasználást és a mellékhatásokat, valamint a használat tiltása.

A paracetamolt biztonságosabbnak tekintik, de az adagja nem haladhatja meg a beteg számára megengedett értéket, különben könnyen mérgező károsodást okozhat a májban.

A paracetamol a fájdalom szindróma különböző formáinak tüneti megszüntetésére szolgál: izom- és ízületi fájdalom, fogfájás, fejfájás, algomenorrhea.

Az acetil-sav hasonló hatása van, de néhány beteg számára nem ajánlott (az orvoskal való konzultáció nélkül):

  • nők a terhesség alatt;
  • újszülöttek, gyermekek;
  • peptikus fekélyben szenvedő betegek;
  • vérzésre hajlamos betegek;
  • májbetegségben és veseműködési zavarban szenvedők;
  • asztmás és allergiás betegek;
  • 5 nappal a műtét előtt.

Melyik a jobb - Paracetamol vagy acetilszalicilsav? Jól jól!

Az acetilszalicilsavat és a paracetamolt széles körben alkalmazzák a megfázás során, és hasonló indikációval rendelkeznek. Ezen gyógyszerek között azonban jelentős különbség van, amelyet figyelembe kell venni. A gyógyszerek összetételére és hatásmódjára vonatkozó információk segítenek elkerülni az önkezelés negatív hatásait.

A gyógyszerek leírása

Az acetilszalicilsav és a paracetamol hasonló hatású, de ezek a gyógyszerek nem ugyanazok. A kábítószerek különböző csoportjaihoz tartoznak, részben megjelölések szerint különböznek, és speciális korlátozásokkal és tilalmakkal rendelkeznek.

struktúra

Acetilszalicilsav

A hatóanyag hatóanyaga Az acetilszalicilsav az azonos nevű kémiai vegyület savanyú ízű. 500 mg hatóanyagot tartalmazó tabletták formájában kapható. A segédanyagok közé tartozik a keményítő, a talkum, a sztearinsav és a citromsav.

paracetamol

A paracetamol hatóanyaga ugyancsak antipiretikus és fájdalomcsillapító hatású. A kész adagolási formában a koncentráció 100-500 mg.

Működési mechanizmus

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsav a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID) és a vérlemezke-ellenes szerek - a vér vékonyító szerek közé tartozik. A testben a véredényeket kibővíti és növeli az izzadságot, csökkentve a testhőmérsékletet. Emellett fájdalomcsillapító hatása van, megszünteti a gyulladást. Képes csökkenteni a vér viszkozitását és megakadályozza a vérrögök képződését (vérrögök, kis és nagy artériák eltömődése).

paracetamol

A paracetamol egy nem kábító fájdalomcsillapító (fájdalomcsillapító) és a testhőmérséklet csökkentő szer. A bevétel után gyorsan felszívódik, csökkenti a fájdalmat és lázcsillapító hatást biztosít. A paracetamol gyulladásgátló hatása nagyon csekély.

bizonyság

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsav hatóköre igen kiterjedt:

  • reuma (a kötőszövet gyulladása, leggyakrabban a szív és az erek);
  • a testben a fertőző és gyulladásos folyamatok által okozott megnövekedett testhőmérséklet;
  • fertőző-allergiás eredetű myocarditis (szívizomgyulladás);
  • közepes vagy alacsony intenzitású fejfájás, izmos, ideges fájdalom;
  • a szívroham megelőzése (a keringési zavarok miatt a szív területének nekrózisa) és annak megismétlése;
  • szívkoszorúér-betegség (CHD) - a szívizom vérellátásának hiánya, ami a vereséghez és a munka megszakításához vezet;
  • agyi keringési zavarok megelőzése;
  • a szív különböző hibái és betegségei, beleértve a műtét utáni eltávolítást is;
  • az aszpirin-asztmában (az e csoportba tartozó gyógyszerek intoleranciája) az NSAID-ekkel szembeni tolerancia kialakulása az Aspirin fokozatosan növekvő dózisainak befogadásával.

paracetamol

A paracetamolt a következő esetekben kell feltüntetni:

  • fejfájás, beleértve a migrént (intenzív fájdalom, általában egyoldalú);
  • myalgia és neuralgia - fájdalom az izmokban vagy idegekben;
  • fogfájás;
  • magas hőmérséklet a fertőző betegségekben;
  • algomenorrhea - fájdalmas menstruáció;
  • enyhe vagy mérsékelt égési sérülések és egyéb sérülések.

Ellenjavallatok

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsavnak számos negatív tulajdonsága van (például az emésztőrendszer nyálkahártyájának irritációja), így az alábbi esetekben nem alkalmazható:

  • fekélyek vagy vérzés a gyomor-bélrendszerben;
  • aszpirin-triád - asztma (asztmás rohamok) az NSAID-ok szedése miatt;
  • kábítószer-intolerancia;
  • a véralvadás csökkenésével járó vérbetegségek;
  • rétegződő aorta aneurizma - a legnagyobb artéria falának kiemelése;
  • glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz és K-vitamin hiánya - a véralvadásért felelős vegyületek és a benne lévő hemoglobin mennyisége;
  • Reye szindróma - a májsejtek zsíros degenerációja az agykárosodással együtt;
  • máj- vagy veseelégtelenség;
  • terhesség az 1. és 3. trimeszterben;
  • szoptatási időszak;
  • 15 év alatti gyermekek.

paracetamol

A paracetamolt nem szabad alkalmazni, ha:

  • kábítószer-intolerancia;
  • májelégtelenség, vese;
  • alkoholizmus;
  • anaemia (a vas hiánya a szervezetben, és ennek következtében a vér hemoglobinja).

Mellékhatások

Acetilszalicilsav

Az acetilszalicilsav a következő nemkívánatos hatásokat okozhatja:

  • emésztési zavarok, hasi fájdalom, vérzés, károsodott májfunkció;
  • fejfájás, tinnitus, szédülés;
  • vérszegénység, csökkent véralvadás (hosszabb vérzés);
  • vesekárosodás;
  • allergia - kiütés, aszpirin-triád;
  • Reye-szindróma.

paracetamol

A Paracetamol szedése esetén:

  • hányinger, fájdalom a felső hasban;
  • a máj vagy a vesék megzavarása;
  • a vérsejtek összetételének változása;
  • allergia - csalánkiütés (vörös bőrkiütés), ödéma formájában.

A kiadás és az ár formái

Különböző hazai gyógyszeripari vállalatok 500 mg acetilszalicilsav-tablettákat állítanak elő. Az ár a csomagban lévő mennyiségtől és a gyártótól függ:

  • 10 db. - 4-9 rubel;
  • 20 db. - 21 rubel.

A paracetamol gyógyszertárakban a következő adagolási formákban kapható:

  • 500 mg tabletta
    • 10 darab csomagban - 3-7 rubel;
    • 20 darab egy csomagban - 18-19 rubel;
  • 100 ml szuszpenzió, amely 120 mg hatóanyagot tartalmaz 5 ml-re - 79 rubelt;
  • szirup, 100 ml azonos koncentrációjú paracetamollal - 49 rubel;
  • rektális kúpok (kúpok), 500 mg, 10 db. - 53 rubel;
  • Gyermek kúpok, 100 mg, 10 db - 24 rubel.

Melyik a jobb - Paracetamol vagy acetilszalicilsav?

Az aszpirin az alábbi előnyökkel rendelkezik:

  • jobban segít a hőmérséklettől, hosszabb ideig megakadályozza az újbóli emelkedést, mivel nem csak az agyi központokat (például Paracetamol), hanem az edényeket is érinti;
  • enyhíti a gyulladást;
  • vékonyítja a vért, ami miatt széles körben alkalmazzák a különböző szív- és érrendszeri betegségekben.

Az acetilszalicilsav hátrányai:

  • sok ellenjavallattal, mellékhatással;
  • nem szedhető terhesség alatt, szoptatás alatt (a magzatban alakul ki, lassítja a szülést, növeli a csecsemők vérzésének kockázatát);
  • Veszélyes a gyermekeknek adni, mivel 15 évig nagy valószínűséggel fordul elő Reye-szindróma az aszpirin szedése során a hőmérséklet csökkentése érdekében a vírusfertőzés során.
  • különböző adagolási formákban;
  • Terhes nők, gyermekek (szuszpenzió vagy szirup) szedése;
  • nem irritálja az emésztőszervek nyálkahártyáját;
  • kevesebb mellékhatást ad.

Hátrányok a gyógyszer:

  • kevésbé hatékonyan csökkenti a hőmérsékletet;
  • nem segít a gyulladásban.

Így a magas hőmérséklet hatékony csökkentése érdekében jobb, ha acetilszalicilsavat használunk, ha nincsenek ellenjavallatok. Ezt akkor is alkalmazni kell, ha a hipertermia (láz) gyulladásos folyamat okozza. Gyermekek, terhes nők és más betegcsoportok, akik aszpirint tartalmaznak, ellenjavallt, a paracetamolt febrifugának kell választania.

Az acetilszalicilsav és a paracetamol egyidejűleg

Lehet-e aszpirint a paracetamollal együtt hideg? Igen, egy ilyen kombináció segít hatékonyabban csökkenteni a hőmérsékletet és megakadályozni annak újbóli emelését. Ebből a célból jobb, ha kész gyógyszerkészítményeket alkalmazunk, módosított adagolással. Például a Citramon, amely acetilszalicilsavat, koffeint és paracetamolt tartalmaz. A Tsitrapak tablettákon kívül a fenti három komponens mellett aszkorbinsav is szerepel. A mentőcsapatok az úgynevezett "triádot" is használják, kivéve a paracetamolt, amely aszpirint tartalmaz. A gyógyszer beadása gyorsan csökkenti a hőmérsékletet.